Jan Pinkiewicz                                                                                 Wrocław 19.08.2013r
51-116 Wrocław
ul. Zaułek Rogoziński 17/18
 
 
 
dot: uwłaszczenia ogrodów działkowych
w kontekście nowego projektu ustawy
autorstwa posłów Platformy Obywatelskie
w podkomisjach sejmowych.
 
 
            Mam 72 lata. Uprawiam działkę i należę do Polskiego Związku działkowców od 32 lat.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpiły zawirowania wokół rodzinnych ogrodów działkowych w wykonaniu początkowo przez rząd Prawa i Sprawiedliwości a ostatnio przez rząd Platformy Obywatelskiej, zmierzające konsekwentnie do likwidacji ogrodów i PZD.
Jest to oczywiste i działkowcy wiedzą doskonale, iż jest to celowe działanie aby pozbawić działkowców gruntów za które deweloperzy chętnie wykupią od gminy, a włodarze miast zwłaszcza takich jak Wrocław uratują budżet gminy przed bankructwem ze sprzedaży gruntów działkowych kosztem działkowców. Wykonując nakaz Trybunału Konstytucyjnego Sejm RP w określonym czasie powinien uchwalić ustawę o ogrodach działkowych. Polski Związek Działkowców jak również inne ugrupowania polityczne złożył do Sejmu Obywatelski projekt ustawy o ogrodach działkowych. Na swym posiedzeniu Sejm przychylnie odniósł się do projektu i skierował do Komisji Sejmowych do dalszych prac.
Posłowie PO mając liczebną przewagę w podkomisjach sejmowych przegłosowali nowy projekt ustawy autorstwa posłów PO, a najbardziej „aktywny” członek podkomisji poseł Marek Lipiński oznajmił w mediach na gorąco i zapewniał, iż działkowcy zostaną uwłaszczeni. Po tym wystąpieniu początkowo byłem zadowolony i jak zapewne wszyscy działkowcy nie odrzuciliby takiej darowizny ze strony PO. Jednakże po zapoznaniu się z materiałami dla mnie było jasne, że uwłaszczeniu podlegają ogrody, których grunty są w użytkowaniu wieczystym.
Następne pytanie? Dla kogo ta ustawa będzie uwłaszczeniem a dla kogo wywłaszczeniem. Mój ogród nie ma wieczystego użytkowania. Jest ujęty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem na inne cele. Takich ogrodów w kraju zapewne jest bardzo dużo, ale poseł PO Marek Lipiński o tym nie potrafił albo nie chciał wyjaśnić:
-Gdzie jest równość?
-Gdzie jest demokracja?
-Jakie mamy prawo i kto wreszcie utworzy dobre prawo dla ubogich obywateli?
Z pewnością nie posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy pokazali swoje oblicza i to oni są specjalistami w omamianiu emerytów i rencistów, bezrobotnych działkowców i nie tylko.
 
 
 
                                                                   z poważaniem
                                                                 Jan    Pinkiewicz
 

Warto odwiedzić


 

Logowanie