18.09.2013r.
W reakcji na przebieg obrad i wyniki prac sejmowej Podkomisji nadzwyczajnej, w której zostały pogwałcone wszystkie zasady demokracji przez oczywistą manipulację i eliminację wniosków przedstawicieli Komitetu, Prezydium KR PZD zwróciło się do działkowców z prośbą o przeprowadzenie pod urzędami wojewódzkimi, w dniu 20 września 2013 r. o godzinie 11.00,  manifestacji działkowców (sprawdź dokładne miejsca manifestacji).
Działkowcy są zdeterminowani, by bronić zapisów projektu obywatelskiego. Odzew środowiska działkowców jest natychmiastowy. - Politycy rzucają nam cukierki z trucizną w środku. Nie chcą nas słuchać, nasze postulaty są ignorowane i lekceważone, dlatego jedynym rozwiązaniem jest wyjście na ulicy, by takim działaniom powiedzieć głośne „NIE ZGADZAMY SIĘ” – mówi jedna z działkowiczek z Warszawy. - Czuję się oszukany i zlekceważony. Dlaczego nie traktuje się mnie i wszystkich działkowców w Polsce poważnie? – pyta działkowiec Mieczysław Król z Olsztyna, który także popiera zaplanowane na przyszły tydzień manifestacje działkowców.
Każdego dnia do Krajowej Rady PZD napływają listy, apele i stanowiska. Są ich tysiące. Z ich analizy wynika, że działkowcy boją się tego, że nowe prawo pozbawi ich wieloletniej pracy, którą włożyli w swoje działki, a niekiedy i dorobku całego życia. Do tego bowiem zmierzają zmiany wprowadzone przez PO w Podkomisji Nadzwyczajnej do obywatelskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych. Posłowie PO zakpili sobie z miliona obywateli, którzy podpisali się pod projektem obywatelskim i korzystając ze swojej liczebnej przewagi z niezwykłą determinacją przeforsowali tyle poprawek, że projekt, który miał być wiodącym w pracach nad nową ustawą, stracił swoje najistotniejsze i kluczowe zapisy.
Uchwalane przez PO w pośpiechu i bez merytorycznej dyskusji poprawki, wprowadzą jedynie chaos i zagrożenie dalszego bytu ogrodów działkowych, jak również ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Tymczasem opracowany z niezwykłą starannością w środowisku działkowym projekt obywatelski jako jedyny gwarantował ochronę praw nabytych przy uwzględnieniu wymogów wynikających z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a co najważniejsze – jest on akceptowany przez działkowców i ich rodziny. Tymczasem wprowadzone przez PO poprawki w ocenie konstytucjonalistów i prawników są obarczone dużym ryzykiem ich niezgodności z Konstytucją RP. Niosą też ryzyko, że ustawa nie zostanie uchwalona w wyznaczonym przez Trybunał terminie. Działkowcy obawiają się więc, że posłowie świadomie i z premedytacją spowalniają proces legislacyjny nowej ustawy. Na takie działanie nie może i nie będzie zgody działkowców. Dlatego celem przygotowywanych manifestacji działkowców jest nie tylko wyrażenie sprzeciwu wobec manipulacji i lekceważenia środowiska działkowców, przede wszystkim przywrócenie pierwotnych zapisów obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych i zmobilizowanie posłów PO do szybszej pracy. Tego będą domagać się działkowcy z całej Polski manifestując prze urzędami wojewódzkimi już 20 września.

 

Warto odwiedzić


 

Logowanie