10.04.2019

Podczas wizji terenowej w ROD „Słonecznik” we Wrocławiu odwiedziłam użytkowników działek nr 125 i 126. Pani Kazimiera Pułka wraz z synem użytkują działki, które w roku 2018 zostały nagrodzone w Okręgowym Konkursie „Wzorowa Działka”. Działki usytuowane są obok siebie i zagospodarowaniem przestrzennym uzupełniają się wzajemnie tzn.: działka nr 125 jest działką z przeważającą ilością roślin ozdobnych z miejscem do wypoczynku, rekreacji i kontemplacji otaczającej przyrody. 

Występują na niej m.in. takie gatunki roślin jak: forsycje, tulipany, szafirki.

Działka nr 126 to działka przeznaczona typowo na uprawy ogrodnicze: występują na niej warzywniki, niewielka szklarnia oraz drzewa owocowe. Całość stanowi charakter  uprawowy z przeznaczeniem na pozyskanie smacznych i zdrowych owoców oraz warzyw. Występują na niej m.in. czosnek, cebula, truskawki, winogrono i różne drzewka owocowe. 

 

Obie działki w ROD poprzez uzupełniający się charakter spełniają główne założenie rodzinnych ogrodów działkowych, które zgodnie z ustawą brzmi: „służącą zaspokajaniu potrzeb działkowca i jego rodziny w zakresie prowadzenia upraw ogrodniczych, wypoczynku i rekreacji.” (art.2 ust. 2 ustawy o ROD z dnia 13 grudnia 2013 r.)

Przykład działek rodzinnych pokazuje, że działka ogrodowa nie musi być tylko działką pokrytą trawą. Czasami niewielkie zmiany- posadzenie roślin owocowych, warzyw czy ziół pozwalają na uzyskanie smacznej i przede wszystkim zdrowej żywności. To jak zagospodarujemy swoją działkę zależy tylko i wyłącznie od nas. 

Wprowadzenie przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców i konsekwentnie realizowane przez Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu „Otwarty program nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych roślin” – pokazuje, wskazuje oraz w pełni definiuje, dlaczego warto wprowadzić nowe gatunki roślin do swojego ogrodu działkowego. Ponadto wskazuje gatunki roślin, które nie są trudne w uprawie, a które mogą być źródłem smacznych i zdrowych owoców na działce przy niewielkich nakładach pracy. Poza aspektami wynikającymi z ekonomii takiego przedsięwzięcia, ważne jest również zwrócenie uwagi na aspekt hortiterapii- utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej poprzez aktywną formę leczenia ogrodem, która jest niezwykle ważna w dzisiejszych czasach. To wszystko, a nawet jeszcze więcej korzyści możemy uzyskać poprzez aktywną uprawę działki w ROD.  

Zachęcamy do uprawy nowych, ciekawych gatunków warzyw, owoców i ziół na działkach w ROD w oparciu o „Otwarty programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych roślin”  .

Jednocześnie dziękuję serdecznie Zarządowi ROD oraz działkowcom z ROD „Słonecznik” we Wrocławiu za miłe przyjęcie! Okręgowy Zarząd PZD we Wrocławiu życzy wielu sukcesów i satysfakcji z uprawianych działek!!!! 

 

Instruktor ds. Oświaty ogrodniczej 

mgr inż. Anna Melska

 

Warto odwiedzić


 

Logowanie