07.11.2019

28 października 2019r. odwiedziłam w ROD „Bielany” we Wrocławiu  niezwykłą osobę- Panią Edytę Kamińską- pszczelarkę i wiceprezesa Zarządu ROD „Bielany” we Wrocławiu. Opowiedziała mi o swojej pasji, która zmieniła jej życie i znacząco wpłynęła na całą społeczność działkowców w ROD „Bielany” we Wrocławiu.

Pasja Pani Edyty rozpoczęła się nietypowo od podarowanych trzech uli z rodzinami pszczelimi. Wówczas Pani Edyta rozpoczęła poszukiwania działki w ROD, gdzie występuje zbiorowa pasieka i tak trafiła do ROD „Bielany” we Wrocławiu. Potem wszystko potoczyło się szybko. Nowe zagospodarowanie działki, rozwój pasieki oraz dołączenie do składu Zarządu ROD zmieniły i przeszeregowały dotychczasowe życie Pani Edyty.

 

Zgodnie z §37 Regulaminu ROD – w ROD za zgodą walnego zebrania ROD, dopuszcza się hodowlę pszczół, która może być prowadzona wyłącznie w zbiorowej pasiece.

Pasieka w ROD „Bielany” jest prowadzona wzorowo i stworzona zgodnie z przepisami zawartymi w Regulaminie ROD. Pasieka jest odizolowana od pozostałej części ROD wysokim żywopłotem, a wszelkie prace są prowadzone w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim działkowcom.

Obecnie Pani Edyta Kamińska prowadzi pasiekę składającą się z 10 uli. Praca przy pasiece jest czasochłonna i wymaga dużego opanowania oraz spokoju. Ale tylko poprzez bezpośrednią pracę przy pszczołach można nauczyć się prawidłowego obchodzenia się z tymi małymi stworzeniami. Należy pamiętać, że zasady dyktują pszczołyJ- a człowiek musi zapewnić im maksimum bezpieczeństwa dla ich prawidłowego rozwoju. Dobry pszczelarz dba również o bezpieczeństwo wszystkich działkowców. Pani Edyta Kamińska odebrała bardzo pozytywne opinie działkowców na temat zbiorowej pasieki w ich ogrodzie. Działkowcy ROD „Bielany” we Wrocławiu są bardzo zadowoleni, ponieważ mają lepiej zapylane rośliny (działki ogrodowe są bogactwem różnorodnych roślin), dbają też i wzajemnie się pilnują, by zabiegi chemiczne jeśli są konieczne wykonywane były  po oblocie pszczół. Efektem ubocznym starań Pani Edyty i działkowców z ROD „Bielany” we Wrocławiu jest miódJ, który wszyscy uwielbiająJ.

Pani Edyta Kamińska w tegorocznym konkursie „Wzorowa Pasieka” Dolnego Śląska zajęła III miejsce, co świadczy o wysokim profesjonalizmie w prowadzeniu pasieki.

Pani Edyta Kamińska swoją postawą i uporem w dążeniu do celu udowadnia, że wszystko jest możliwe. Swoim zaangażowaniem zachęca do tworzenia pasiek w innych wrocławskich ogrodach. Wrocławskie ROD-y jeżeli potrzebujecie fachowego doradztwa i pomocy przy tworzeniu zbiorowych pasiek w rodzinnych ogrodach działkowych, śmiało kontaktujcie się z Panią Edytą!

Instruktor ds. Oświaty ogrodniczej

Okręgowego Zarządu PZD we Wrocławiu

     mgr inż. Anna Melska  

 

 

Warto odwiedzić


 

Logowanie