Uprawa działki ogrodowej w ROD oczami działkowców

 

W obecnym czasie ogródek działkowy w ROD zyskał nowego znaczenia i coraz więcej osób decyduje się na jego posiadanie. Kontemplacja z przyrodą, odpoczynek wśród zieleni oraz posiadanie własnych, ekologicznych warzyw i owoców to tylko niektóre z zalet.  O wskazanie pozytywnych aspektów posiadania kawałka zieleni w mieście zapytaliśmy Panią Sylwię Jabłońską- użytkującą działkę w  Rodzinnym Ogrodzie Działkowym  „Jelcz” we Wrocławiu.

Dlaczego zdecydowałaś się na posiadanie ogródka działkowego w ROD? 

Początkowo posiadanie działki kojarzyło mi się z życiem emeryta. Nie brałam pod uwagę działki w ROD póki wraz z mężem nie kupiliśmy psa, z którym podczas spacerów zaczęliśmy się rozglądać za wydzierżawieniem niewielkiego ogródka działkowego. Minęły już trzy lata, a my korzystamy z ogródka działkowego całą rodziną,  która wkrótce się powiększy. Nie oddałabym tego miejsca za nic. Tym bardziej, że spacerem z osiedla mamy ok. 7 min drogi do działki. To idealne miejsce do spotkań towarzyskich, pikników, odpoczynku, a nawet pracy.

Jakie masz spostrzeżenia dotyczące  posiadania i uprawy działki w ROD? 

Bardzo pozytywne. Nasza działka jest oazą spokoju i o taką działkę z mnóstwem zieleni nam chodziło. Sąsiedzi są mili i pomocni. Z przyjemnością inwestujemy w ulepszanie naszego miejsca na ziemi szukając nowych rozwiązań w jej zagospodarowaniu.

Jakie rośliny uprawiasz na działce? 

Działkę zastaliśmy zarośniętą po pas, ale za to z przepięknymi fioletowymi bzami, które kwitną co roku. Tak samo drzewa owocowe - posiadamy przepyszne żółte śliwy, co roku mamy ogromne zbiory wiśni, z których powstają przepyszne nalewki na miodzie i dżemy własnej roboty. Mamy też małą czereśnie i ciemne małe winogrona. W tym roku dołożyliśmy kilka krzaczków porzeczek - czarnej i czerwonej oraz agrest. Powstał też mały skalniak, któremu przybywa roślin - kolorowych bylin i ozdobnych traw. W dobieraniu roślin do ogrodu działam intuicyjnie i wzrokowo- metodą prób i błędów z doradczym głosem mojej babci.

Jakie masz plany odnośnie przyszłego zagospodarowania swojej działki?

Na tą chwilę nie mam planów na posadzenie kolejnych roślin. Myślę, że gdy nasza pociecha już się urodzi i podrośnie stworzymy jej własny mini ogródek, żeby mogła obserwować jak przyroda jest niesamowita i jakie plony potrafi dać jedno ziarenko, odrobina ziemi, woda i pielęgnowanie tego co się zasiało. 

 

Czy polecasz posiadanie działki innym osobom, zwłaszcza tym które mieszkają w mieście?

Oczywiście! Oboje z mężem uważamy, że to był strzał w dziesiątkę i nie wyobrażamy sobie jakby to było bez naszego ogródka! Im bliżej domu tym lepiej. Z resztą po zainteresowaniu działkami jakie wzrosło podczas epidemii widać jak ludzie zaczęli doceniać takie miejsca. W końcu na dom w centrum miasta jakim jest Wrocław nie każdy może sobie pozwolić, a nawet jeśli, to teren jest dość ograniczony. Tu nie rezygnujemy z niczego - mieszkamy w centrum miasta na pięknym osiedlu, a rzut beretem mamy nasze 400m2 własnej oazy spokoju. 

 

Bardzo dziękuję za poświęcony czas i życzę wam wszystkiego dobrego oraz satysfakcji z uprawy działki w ROD.

 

        Instruktor ds. Oświaty ogrodniczej

mgr inż. Anna Melska

 

 

 

Warto odwiedzić


 

Logowanie