18.12.2020

Przed nami czas wyjątkowy, a skoro tak to warto go udekorować!

 
Jakie rośliny wybieramy do dekoracji domu na Święta Bożego Narodzenia?
 
Choinka- świerk pospolity, świerk kujący, czy jodła kaukaska to najbardziej popularne gatunki wybierane do dekoracji naszych pokoi. Niewątpliwe choinka jest najważniejszym elementem dekoracyjnym, bez którego nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia. Obecnie dostępność ozdób choinkowych jest tak różna, że w zależności jaki chcemy uzyskać efekt końcowy takie też ozdoby z pewnością znajdziemy w sklepach lub też możemy wykonać je własnoręcznie- technika dowolna.
 
Poinsecja- absolutna królowa wśród kwiatów wybieranych na Święta Bożego Narodzenia. Aby prezentowała się w pełnej krasie należy pamiętać, że nie lubi ona nagłych zmian temperatur i przeciągów, dlatego kupując poinsecję okryjmy ją papierem lub reklamówką na czas transportu, tak aby nie była narażona na nagłą różnicę temperatur. Najlepszym miejscem w domu dla poinsecji to miejsce jasne i ciepłe, ale nie bezpośrednio przy grzejniku. Podłoże poinsecji powinno być stale wilgotne, dlatego najlepiej podlewać ją regularnie, niewielką ilością wody. Poinsecja występuje w kolorach czerwonej, białej i kremowej, wygląda bardzo dobrze komponowana w grupie, ale i pojedynczo.
 
Grudnik- jego kwiaty występują w wielu barwach, a jego ogromną zaletą jest fakt, iż okres kwitnienia przypada zimą. Aby zakwitł i cieszył nasze oczy podczas Świąt należy przestrzegać kilu zasad: od września do października grudnik powinien przebywać w pomieszczeniu o niższej temperaturze, ograniczamy również podlewanie oraz nie nawozimy rośliny. Gdy zauważamy powstawanie pąków kwiatowych możemy rozpocząć nawożenie  i regularniejsze podlewanie pamiętając, że jego podłoże powinno być lekko wilgotne. Grudnik nie lubi zmiany miejsca zwłaszcza w okresie kwitnienia, ponieważ może zareagować opadnięciem pąków kwiatowych.
 
Jemioła- nieodzowny element każdego domu symbolizujący pomyślność, szczęście i miłość. Powieszona na drzwiach domu, przy kominku, jako element stroiku lub podwieszona przy suficie będzie bardzo dobrze się prezentowała.
 
Rośliny zimozielone- gałązki świerka pospolitego, srebrzystego, szyszki drzew iglastych, gałązki cisu i wszelkie inne gałązki gatunków drzew i krzewów zimozielonych są niezastąpioną bazą do każdego świątecznego stroiku. Ważne jest, aby  stroiki z żywych roślin robić w odpowiednim odstępie czasu, tak aby w czasie Świąt jak najdłużej były ozdobą naszego domu.
 
Suszone skórki pomarańczy, cytryny- wcześniej przygotowane mogą posłużyć jako dekoracja choinki, lub dodatek do dekoracji stołu bądź element stroiku.
 
Suche gałązki- rózgi- pomalowane, czy też klasyczne to zabawny dekoracyjny element, który z pewnością może być przestrogą dla naszych pociech.
 
Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!
Instruktor ds. Oświaty ogrodniczej
mgr inż. Anna Melska
 
 
 

Warto odwiedzić


 

Logowanie