08.02.2021

Dokarmiajmy ptaki zimą

Pośród zasypanych śniegiem drzew i innych ogrodowych miejsc są one: ptaki. Sikorki, wróble, gile, czy zięby to stali bywalce naszych działek. Jak możemy im pomóc, gdy na dworze mróz i śnieg????  Dokarmiajmy je!

W zacisznym miejscu działki ogrodowej możemy usytuować karmnik dla ptaków. Nie dość, że będzie dekoracyjnym elementem każdej działki to jeszcze podczas dokarmiania mamy możliwość obserwacji otaczającej nas przyrody. Należy pamiętać, że do karmnika powinniśmy dawać pokarm bez przypraw i soli. Najlepsze dla ptaków są: ziarna słonecznika, pszenicy, łuskany owies, kasze, płatki owsiane. Pamiętajmy, aby do karmników nie wkładać chleba, gdyż nie jest to pokarm zdrowy dla ptaków. Powinniśmy również pamiętać o regularnym sprzątaniu karmnika dla ptaków, gdyż nieuprzątnięty jest źródłem chorób naszych małych przyjaciół.

Jeśli nie mamy możliwości postawienia karmika, w sprzedaży można znaleźć  tzw. „kule” dla ptaków ,które zawieszamy na gałęziach drzew.

Dokarmianie ptaków rozpoczynamy po pierwszych opadach śniegu, a kończymy je wraz z nadejściem wiosny.

Dbajmy o ptaki zimą, gdyż z pewnością w okresie wiosenno-letnim będziemy mieli możliwości wsłuchania się w ich wesoły świergot.

 

Instruktor ds. Oświaty ogrodniczej mgr inż. Anna Melska 

 

 

Warto odwiedzić


 

Logowanie