01.03.2021

Chociaż astronomiczna wiosna dopiero przed nami to coraz dłuższe dni i dodatnia temperatura sprawia, że marzec to najlepszy moment, aby pomyśleć o wysiewie warzyw (produkcja z rozsady), ale również o rozplanowaniu warzywnika, czy przeznaczeniu odpowiedniego miejsca na  rośliny z siewu. To również najwyższy czas na przegląd naszej działki i przeprowadzenie porządków po zimie.

 

- Marzec to najlepszy czas na produkcję warzyw z rozsady- najczęściej z rozsady uprawiamy warzywa o długim okresie wegetacji i wrażliwe na wiosenne przymrozki, tj.: papryka, pomidor, seler; lub gdy chcemy uzyskać wcześniejszy i bardzo dobry jakościowo plon, np.: sałata, rzodkiewka, cukinia. Jeżeli warzywa z rozsady uprawiamy po raz pierwszy- odsyłam do artykułu Przygotowujemy warzywnik- warzywa z rozsady. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach ,aby samodzielnie zająć się wysiewem warzyw z rozsady, możemy kupić rozsadę np. wczesnej sałaty do posadzenia w namiocie, czy szklarni.

 

- Marzec to czas, kiedy wykonujemy przegląd roślin po zimie- sprawdzamy, czy na drzewach nie widać poważnych spękań,  jeżeli temperatura na to pozwoli możemy zdjąć okrywy z roślin, które były przykryte podczas zimy, wycinamy obumarłe pędy roślin lub  usuwamy martwe rośliny.

- Działkowcy, którzy mają posadzone drzewa brzoskwini- to dobry czas aby wykonać oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini.

- Przygotowujemy się również do przycinania  drzew owocowych (cięcie sanitarne, prześwietlające etc.)- warto zapoznać się dokładnie z terminami cięcia poszczególnych gatunków drzew sadowniczych występujących na naszej działce- nieprawidłowo wykonane cięcie drzew może znacznie wpłynąć na ilość i jakość plonu oraz zdrowotność drzew, to samo tyczy się krzewów owocowych. Zanim chwycimy za sekator sprawdźmy jakie są zasady i terminy cięcia poszczególnych gatunków.

-Uzupełniamy niedobry kory pod iglakami ,czy podłoża ogrodniczego pod roślinami.

-Planujemy nowe nasadzenia na działce.

 

Powodzenia!

 

 

Instruktor ds. Oświaty ogrodniczej

                                                                                               mgr inż. Anna Melska

 

 

 

Warto odwiedzić


 

Logowanie