W dniu 05 czerwca br. o godzinie 11.30 blisko 1500 działkowców Wrocławia, Legnicy, Wałbrzycha i pozostałych miast Dolnego Śląska zgromadziło się przed Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu by zamanifestować swoje poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Działkowcy nieśli kilkadziesiąt transparentów oraz wiele flag związkowych i państwowych, na których wyrazili swój negatywny stosunek dla projektu Platformy Obywatelskiej.
Demonstracji przewodniczył Janusz Moszkowski Prezes Okręgu Wrocławskiego wraz z Komitetem Organizacyjnym, w skład którego weszli Wincenty Kulik – Prezes Okręgu Sudeckiego z Wałbrzycha i Antoni Molka – Prezes Okręgu Legnickiego, Jerzy Karpiński, Józef Smolis, Barbara Korolczuk i Henryk Tomaszewski z Wrocławia.
Do manifestujących działkowców dołączył poseł Ruchu Palikota – Wincenty Elsner i Radny Rady Miejskiej Wrocławia z Prawa i Sprawiedliwości – Rafał Czepil, reprezentujący chorego posła Dawida Jackiewicza.
Uczestnicy manifestacji wznosili okrzyki popierające obywatelski projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych oraz wytykali Platformie Obywatelskiej, że dąży do likwidacji ogrodów działkowych, do odebrania wszystkich dotychczasowych praw działkowców, do odebrania im majątku zarówno zgromadzonego na działkach jak i w postaci wybudowanej przez nich infrastruktury ogrodowej. Żądali pozostawienia ogrodów i odstąpienia przez Platformę Obywatelską od ich projektu ustawy.
Wiec przed Urzędem Wojewódzkim przy ul. Wybrzeże Słowackiego trwał blisko godzinę. Do wzburzonych działkowców przemawiał Przewodniczący zgromadzenia Janusz Moszkowski, którego wystąpienia spotkały się z żywym poparciem manifestujących, którzy skandowali hasła niesione na transparentach :
     „Posłowie PO nacjonalizacja skończyła się 60 lat temu”
     „Posłowie Platformy Obywatelskiej nie likwidujcie ogrodów i naszego Związku”
     „Obywatelski projekt ustawy gwarantuje istnienie rodzinnych ogrodów
       działkowych”
Głos zabrali również Antoni Molka, Jerzy Karpiński i Henryk Tomaszewski.
W wystąpieniach wskazywano, że Platforma Obywatelska jest oderwana od społeczeństwa, że nie realizuje woli ludu, że nie wsłuchuje się w potrzeby najbardziej potrzebujących rodzin, działkowców. Żądano szacunku dla ludzi i uszanowania woli 1 miliona działkowców, którzy podpisali się pod obywatelskim projektem ustawy, w tym 140 tysięcy z Dolnego Śląska.
Przemawiający do działkowców poseł Wincenty Elsner nazwał twórców projektu ustawy PO – Platforma Deweloperską. Podkreślił, że w pełni popiera projekt obywatelski, a działkowcy mogą liczyć na jego partie – Ruch Palikota.
Zabierając głos radny PiS – Rafał Czepil wyraził pełne poparcie dla działkowców i zobowiązał się w imieniu posła Jackiewicza do współpracy z Ruchem Palikota. Podkreślił, że będziemy dążyć wraz z całą opozycją, by projekt Platformy wylądował w koszu.
Do protestujących działkowców wyszedł Sekretarz Zarządu Województwa Dolnośląskiego, przepraszając, że Marszałek musiał pilnie służbowo wyjechać. Jego wypowiedź spotkała się z wyraźną dezaprobatą demonstrujących działkowców, którzy przypomnieli, że powinien wyjść do nich przynajmniej jeden z Wicemarszałków.
Przewodniczący zgromadzenia Janusz Moszkowski odczytał przez megafon treść wystąpienia do Marszałka Rafała Jurkowlańca, w którym 140 tysięcy rodzin działkowców Dolnego Śląska zwraca się o poparcie obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych wskazując, że tylko projekt obywatelski gwarantuje zachowanie ogrodów w miastach i gminach oraz w pełni zapewnia prawa działkowców.
Sekretarz Województwa Dolnośląskiego przyjął wystąpienie i obiecał, że Marszałek ustosunkuje się do postulatów działkowców.
Po godzinnym wiecu 1500 działkowców przemaszerowało ul. Mazowiecką, ul. Walońską, przez pl. Powstańców Warszawy do Urzędu Wojewódzkiego. Podczas przemarszu wrocławska policja radiowozami zamknęła przejazd przez te ulice w kierunku Mostu Grunwaldzkiego i Mostu Pokoju oraz zapewniła ochronę demonstrującym działkowcom.
Zgromadzeni przed Urzędem Wojewódzkim gromkim głosem skandując „Wojewoda, Wojewoda” domagali się wyjścia Wojewody Dolnośląskiego. Z okrzykami radości powitali Wojewodę Pana Marka Aleksandra Skorupę, który przyjął odczytana przez Przewodniczącego zgromadzenia petycję adresowana do Premiera Donalda Tuska.
Wojewoda Dolnośląski w swoim wystąpieniu obiecał przekazać Premierowi Petycję i podkreślił, że popiera postulaty działkowców a wcześniej jako wieloletni Burmistrz Brzegu Dolnego współpracował z ogrodami działkowymi i Polskim Związkiem Działkowców.
Wystąpienie Wojewody spotkało się z dużym aplauzem, a działkowcy obdarowali Wojewodę za jego poparcie bukietem kwiatów z piwonii
Działkowcy stwierdzili, że jeżeli nie pomogą obecne demonstracje, to pojadą do Warszawy z całego kraju nawet 50 tysięcy i zablokują Premiera w Jego siedzibie.
Działkowcom nie sprzyjała pogoda, już podczas wiecu przed Urzędem Marszałkowskim zaczął padać deszcz, który towarzyszył działkowcom podczas przemarszu i podczas wiecu przed Urzędem Wojewódzkim.
Działkowcy nie zrazili się mokrą aura i do końca manifestacji trwali w zwartej grupie.
Demonstrujący działkowcy wyrazili podziękowanie policji za sprawna opiekę a Przewodniczący zgromadzenia podziękował 100 osobowej grupie działkowców tworzących służbę porządkową odznaczającą się zielonymi opaskami na rękawach.
Demonstracja zakończyła się tuż po godzinie 13-tej i trwała blisko 2 godziny.
Na manifestację działkowców przybyły liczne media : Telewizja Polska, TVP-Info, TVP Redakcja Fakty-Wrocław, TVN-24, Polsat, Radio Zet, TOK-FM, Radio Rodzina oraz dziennikarze z Gazety Wrocławskiej i Gazety Wyborczej-Oddział Wrocław.
 
                                                                         Przewodniczący zgromadzenia
mgr Janusz Moszkowski
 

Warto odwiedzić


 

Logowanie