18.10.2022

 

Jeże to zwierzęta, które warto zaprosić do naszego ogrodu przede wszystkim dlatego, że odżywiają się owadami, ślimakami, a także drobnymi gryzoniami, dlatego ich obecność w ogrodzie jest niezwykle istotna. Warto uważać szczególnie podczas porządkowych prac ogrodowych, aby nie zrobić krzywy tym niewielkim zwierzętom.
Zwróć szczególną uwagę podczas:
- koszenia traw oraz podkaszania: zajrzyj pod sterty liści oraz niewielkie krzewy, uważnie koś trawę pod drzewami oraz krzewami,
- zabezpiecz strome brzegi sadzawek ogrodowych: zbuduj przy nich pochylnie z kamieni lub desek, aby ułatwić poruszanie się jeży,
- nie stosuj trutek na szkodniki: zjedzenie przez jeża zatrutego gryzonia spowoduje, że on sam również ginie. Mając w ogrodzie jeże nie stosuj trutek.
- liście oraz gałęzie na działce: zanim usuniesz liście, gałęzie sprawdź, czy pod ich stertą nie występują jeże.
 
Pamiętajmy, że jeże mogą zadomowić się również w zwartych i gęstych nasadzeniach krzewów, np. żywopłotach, ale również w miejscach suchych i zacisznych, np. pod schodami, czy w kątach otwartych altan ogrodowych. Sami możemy również zbudować lub zakupić niewielki domek dla jeży, który pomoże im przetrwać zimę.
 

 

 

 

 
mgr inż. Anna Melska
St. Instruktor ds. Oświaty ogrodniczej
OZ PZD Wrocław

 

 

Warto odwiedzić


 

Logowanie