L.dz. /2012
Wrocław 23.01.2012r
ZARZĄD ROD OKRĘGU WROCŁAWSKIEGO
dot : pokazów ciecia pielęgnacyjnego drzew i krzewów owocowych w roku 2012
L.dz. /2012
Wrocław 23.01.2012r
ZARZĄD ROD OKRĘGU WROCŁAWSKIEGO
dot : pokazów ciecia pielęgnacyjnego drzew i krzewów owocowych w roku 2012
Prezydium Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu zwraca się do Waszego Zarządu ROD o zorganizowanie w roku 2012 pokazu(ów) ciecia i prześwietlania drzew i krzewów owocowych. Proponuje się wykonanie powyższego na działce (kach), których użytkownicy wyrażą zgodę na wykonanie cięcia prześwietlającego drzew – umożliwiając jednocześnie udział w pokazie innym, zainteresowanym członkom ogrodu. Zaleca się również wykonanie pokazu na działkach porzuconych.
Celem w/w pokazów jest doprowadzenie do poprawy zagospodarowania działek, poprawy ich estetyki, ale głównie poprawy pokroju starych drzew owocowych w ogrodach. Organizując w/w szkolenia należy mieć na uwadze, że prawidłowe przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych drzew i krzewów owocowych gwarantuje w latach następnych uzyskanie obfitych, lepszej jakości plonów owoców.
Prezydium OZ informuje, że w wyniku przeprowadzonych pokazów cięcia drzew owocowych w ROD w roku 2011 został zmodernizowany drzewostan na 99 działkach w 38 ROD. W szkoleniach uczestniczyło 570 użytkowników działek.
W organizację pokazów zaangażowali się Członkowie Zarządów Ogrodów, głównie Prezesi Zarządów i Społeczni Instruktorzy SS1, którym serdeczne dziękujemy za osobisty wkład pracy w poprawę stanu działek.
Na uwagę i wyróżnienie zasługują Zarządy ogrodów „Zgoda" w Jelczu Laskowicach i „Zgoda" w Sycowie, „Rokita" Brzeg Dolny i „Pod Kasztanami" w Miliczu, w których zostało wykonanych więcej pokazów cięcia i prześwietlania drzew owocowych, oraz inne Zarządy Ogrodów pozawrocłwskich, w których pokaz organizowano po raz pierwszy w historii.
Niezależnie od tego Prezydium OZ oczekuje zorganizowania w Waszym ROD w roku 2012 przynajmniej jednego pokazu cięcia i prześwietlania drzew. Mamy świadomość, że wymaga to od Zarządu Ogrodu dodatkowego zaangażowania, jednak daje szansę wykazania się Społecznej Służby Instruktorów w ogrodzie oraz jest wielką pomocą dla działkowców nie posiadających wiedzy w zakresie pielęgnacji drzew owocowych. Zabieg prześwietlania drzew jest bardzo ważnym zabiegiem i daje określone, wymierne rezultaty w postaci poprawy plonów.
Prezydium Okręgowego Zarządu PZD we Wrocławiu oczekuje szerszego włączenia się w akcję Zarządu Waszego Ogrodu i zorganizowanie pokazu wiosennego i letniego cięcia drzew w roku 2012.
W celu udokumentowania wykonania pokazu (ów) w Waszym Ogrodzie prosimy o wypełnienie załączonego Protokołu i przekazanie jednego egzemplarza do Biura OZ. Informację w sprawie wiosennego cięcia drzew prosimy przekazać w terminie do 20 maja 2012r, a z realizacji pokazów letniego cięcia drzew w terminie do 30 sierpnia bieżącego roku.
(protokół do pobrania w dziale DO POBRANIA -> DRUKI I INNE)
Szanowny ogrodniku !
Miesiąc czerwiec to okres kiedy mamy za sobą już okres „zimnych ogrodników” roślinom nie powinny zagrażać znaczne obniżki temperatury, jednak na działkach, jak przez cały rok jest sporo do zrobienia.
Należy mieć na uwadze, że ostatnie dni długich dni i krótkich nocy w czerwcu będą przypadać na pogodę zdecydowanie ciepłą, wręcz upalną. Boimy się, że nadejdą dni wielkiej suszy. Wśród działkowców narasta niepokój o niedostatek wody w glebie, a tegoroczna prawie bezśnieżna zima tylko potwierdziła te obawy. Wydaje się, że zima2011/2012 w naszym rejonie ledwie wyrównała głęboki spadek wód gruntowych i wód wgłębnych, co należy mieć na uwadze prowadząc uprawy na działkach.
WARZYWNICTWO
Przez cały miesiąc :
· Trwają zbiory sałaty, zielonego kopru, buraków ćwikłowych do konsumpcji wraz z liśćmi.
· Z upraw okrytych osłonami płaskimi zbieramy wczesną marchew, pietruszkę na zbiór pęczkowy,, cebulę z dymki na zbiór ze szczypiorem,
· Spod osłon oraz z gruntu zbieramy kapustę wczesna, kalafiory, brokuły, kalarepę.
· Systematycznie usuwamy kwiatostany rabarbaru, szczawiu, czosnku, cebuli i siedmiolatki,
· W różnych zbiornikach przygotowujemy gnojówki roślinne oraz gnojówki z krowieńca lub nawozu króliczego, które używamy do dokarmiania roślin.
· Z resztek roślinnych, chwastów, skoszonej trawy układamy stertę kompostową,
· Podlewamy rośliny odstaną, o temperaturze otoczenia wodą.
Na początku miesiąca :
· Na rozsadniku wysiewamy nasiona warzyw przeznaczonych do poplonowej uprawy na zbiór jesienny kalarepa, kalafior, endywia, brokuł, sałata krucha i rzymska. Wymienione nasiona warzyw należy wysiać do połowy miesiąca.
· Trochę później na rozsadniku wysiewamy nasiona jarmużu,
· Warzywa wysiane w kwietniu i maju wymagają przerywki i są to marchew, buraki ćwikłowe, pietruszka, pasternak, ogórek.
W połowie miesiąca :
· Ogławiamy bób , tj usuwamy ulistnione wierzchołki roślin, co powoduje, że strąki szybciej rosną. Jest to też sposób na likwidację kolonii mszyc zasiedlających czubki pędów.
· W wolnych miejscach działki wysiewamy kolejne partie kopru, do zbioru na zielono. Wysiewamy cząber, rukolę i buraki liściowe.
· Gdy pomidory zawiązują owoce na pierwszym gronie zasilamy rośliny nawozami fosforowo-potasowymi.
· W połowie miesiąca usuwamy boczne pędy pomidora. Wyrastające w kątach liści. Należy również ustalić, czy pomidory będą prowadzone jako rośliny wysokie przy palikach, lub czy będą one prowadzone na 1, 2 lub 3 pędy przy podporach.
· Posadzone późne warzywa kapustne, po przyjęciu się z rozsady należy zasilać saletrą amonową lub rozcieńczoną gnojówką.
Pod koniec miesiąca :
· Pojawią się pierwsze owoce cukinii i patisona
· Pod osłonami dorastają do zbioru pierwsze ogórki. Do zbioru dorastają strąki bobu na zielono.
· Kończymy zbiór ogonków rabarbaru, który po zbiorze należy zasilić nawozami wieloskładnikowymi,
· Kończymy zbiór szparagów, których karpy również zasilamy nawozami i rozgarniamy wały ziemi, w której były bielone szparagi.
SADOWNICTWO
Na początku miesiąca :
· Usuwamy chwasty z plantacji jagodowych i spod drzew owocowych i ozdobnych,
· Usuwamy odrosty korzeniowe, wyrastające z podkładki drzew owocowych,
· Na plantacjach malin usuwamy pędy słabe, które są przyczyną zagęszczania się maliniaka,
· Formujemy korony drzew,
· W tym miesiącu zaczynają dojrzewać maliny, porzeczki w czesne, wczesne odmiany truskawek, czereśni i wiśni. Owoce najlepiej zbierać rano.
· Ważnym zabiegiem, gwarantującym uzyskanie jak najbardziej dorodnych plonów jest przerzedzanie nadmiaru zawiązków owocowych na drzewach oklejonych owocami.
Pod koniec miesiąca :
· Przystępujemy do usuwania nadmiaru pędów z koron gruszy, które wyrastają szczególnie w środkowej jej części. Nadmiar tych gałęzi jest niekorzystny, gdyż pogarsza warunki świetlne w środkowej części korony. W pierwszej kolejności usuwamy pędy najsilniejsze, rosnące pionowo do góry, natomiast tegoroczne pędy znajdujące się w sąsiedztwie owoców skracamy na 3-5 oczek.
ROŚLINY OZDOBNE
Przez cały miesiąc :
· Kwiaty należy regularnie nawozić i obficie podlewać, zwłaszcza w czasie długotrwałej suszy.
· Systematycznie spulchniamy glebę na rabatach oraz wyrywamy pojawiające się chwasty,
· Codziennie podlewamy kwiaty w skrzynkach (nawet dwukrotnie w ciągu dnia)
· Aby poprawić estetykę kwiatów usuwamy przekwitłe kwiatostany i nawozimy rośliny nawozami wieloskładnikowymi.
· Regularnie kosimy, podlewamy i nawozimy trawniki. Ręcznie usuwamy pojedyncze chwasty, w przypadku większej ilości chwastów dwuliściennych stosujemy herbicydy.
· Grabimy skoszoną trawę,
· Przeprowadzamy regulujące ciecie krzewów liściastych kwitnących wiosną – forsycji, tawuł, porzeczki krwistej, krzewuszki. Pędy roślin skracamy zaraz po kwitnieniu o 1/3 do 1/2 długości. Nadaje to krzewom pożądany kształt,
· W okresie tym robimy sadzonki zielne z drzew i krzewów zrzucających liście na zimę ( żylistki, tawuły, hortensje, cytryniec, berberysy, derenie, forsycja, krzewuszki
Na początek miesiąca (czerwiec)
· W miejscu po przekwitłych bratkach i stokrotkach sadzimy rozsadę roślin jednorocznych – aksamitki, żeniszek, szałwię lub wysiewamy nasiona gatunków szybko rosnących jak rezeda, maciejka, smagliczki czy nagietek,
· Wycinamy uschnięte kwiatostany, kwitnących wiosną bylin gęsiówki kaukaskiej, żagwinu ogrodowego, bergenii sercowatej, konwalii, smagliczki nadmorskiej,
· Wycinamy również przekwitnięte kwiatostany krzewów różaneczników, tawuł, lilaków.
OCHRONA ROŚLIN
Koniec maja i początek czerwca to okres licznego występowania kilku groźnych szkodników i chorób na działkach.
Najbardziej znanym szkodnikiem jest nasionica cześniówka, która wylatuje pod koniec maja i pod koniec kwitnienia czereśni i wiśni składa jaja, powodując robaczywienie owoców.
Dokuczliwy owadem uaktywniającym się pod koniec maja jest strąkowiec orzechowiec, który jest odpowiedzialny za robaczywienie owoców leszczyny, innym uciążliwym szkodnikiem na działkach jest pachówka strąkuweczka – rozwija sią w strąkach grochu, przez cały okres należy również zwalczać mszyce.
Groźnymi dla drzew owocowych chorobami są parch jabłoni, brunatna zgnilizna drzew pestkowych i ziarnkowych, kędzierzawość liści brzoskwiń i inne.
Barbara Zoll-Paradowska
St. Insp. OZ PZD we W-wiu