L.dz. 3343/14 Wrocław, dnia 17 listopada 2014r.
L.dz. 3343/14 Wrocław, dnia 17 listopada 2014r.
Pani
Prof. dr hab. Irena Lipowicz
Rzecznik Praw Obywatelskich
Al. Solidarności 77
00-090 W A R S Z A W A
Okręgowy Zarząd polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu po zapoznaniu się z pismem z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich – Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego z dnia 29 października 2014r. nr VII.612.100.2014 NC/KJ uprzejmie informuje, ze nie może się zgodzić z tezami, przypuszczeniami zawartymi w w/w piśmie a podpisanym przez Panią Natalię Cabaj – Starszego Radcę w Biurze RPO.
Przede wszystkim pragniemy zwrócić uwagę, że według nas działkowców rolą Rzecznika Praw Obywatelskich powinno być dbanie o ochronę praw obywateli, o możliwość ich demokratycznego udziału w życiu społecznym, dbanie o ochronę nabytych praw, do niezakłóconego w tym przypadku użytkowania działek w rodzinnym ogrodzie działkowym.
Tymczasem z treści w/w pisma wynika, że w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich podejmowane są próby destabilizacji działalności w ogrodach działkowych, próby doprowadzenia do utraty praw gwarantujących stabilność gospodarowania i zapewniających dalsze istnienie ogrodów w strukturach miast.
Całkowitym nieporozumieniem są również zarzuty dotyczące uprzywilejowania Polskiego Związku Działkowców w zarządzaniu rodzinnymi ogrodami działkowymi. Po pierwsze po raz kolejny zwracamy uwagę, że ewentualna likwidacja PZD o co zabiega Biuro Analiz SN pozbawi ogrody działkowe dotychczasowego prawa użytkowania i użytkowania wieczystego a należy pamiętać, że prawa te mogą być przenoszone na inne stowarzyszenia zarejestrowane w KRS. Zatem ustawa z dnia 13 grudnia 2013r. gwarantuje utrzymanie stanu prawnego gruntów ROD bez względu na wybór przez działkowców stowarzyszenia prowadzącego ogród działkowy.
Przekształcenie PZD w stowarzyszenie ogrodowe zabezpieczyło zatem dalsze istnienie ogrodów działkowych i uniemożliwiło bezpośrednie przejecie terenów ROD przez gminy, a szczególnie przez duże miasta i w następstwie tego ich likwidację na cele deweloperskie, komercyjne. Informujemy, że tylko we Wrocławiu na takie właśnie cele władze miasta przeznaczyły w planach 1100 ha gruntów ogrodów na ogólną ilość 1325 ha zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe.
Podsumowując ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013r. w pełni zabezpieczyła prawa ogrodów do dalszego istnienia i prawa działkowców do dalszego użytkowania działek w rodzinnych ogrodach działkowych.
Nie może ostać się również zarzut dotyczący braku zasad demokratycznego wyboru przez działkowców stowarzyszenia ogrodowego. Przepisy ustawy nakazały bowiem obecnym zarządom ROD zwołanie na określonych warunkach zebrania wszystkich działkowców, na których działkowcy mogą w sposób nieskrępowany wypowiedzieć się co do wyboru stowarzyszenia prowadzącego ich ogród działkowy. Pragniemy poinformować, że w pełni respektując przepisy ustawy, w okręgu wrocławskim zebrania zwołane listami poleconymi odbyły się już w 219 ogrodach (na 225 ROD).
Na zebraniach tych po przedstawieniu celu zebrania trwała ożywiona dyskusja a następnie przystąpiono do głosowania w sprawie wyboru stowarzyszenia ogrodowego. W efekcie niemal jednogłośnie lub w zdecydowanej większości działkowcy opowiedzieli się za wyborem stowarzyszenia ogrodowego Polski Związek Działkowców.
Działkowcy podejmując taką decyzję kierowali się przede wszystkim dotychczasowymi osiągnięciami Związku, sukcesami ale i świadczoną pomocą na ich rzecz oraz na rzecz rodzinnych ogrodów działkowych, wskazując na pomoc prawną, inwestycyjną, oświatową i finansową. Działkowcy w licznych wypowiedziach wskazywali na konieczność zachowania jedności i solidarności, gdyż tylko one gwarantują dalszy spokojny byt ogrodów i zachowanie ich praw. Podkreślali, że każdy ogród działkowy realizuje te same cele i zadania określone w ustawie i w związku z tym rodzinne ogrody działkowe w kraju powinny być zrzeszone w jednej silnej, demokratycznej organizacji jaką jest Polski Związek Działkowców, będący kontynuatorem historii i tradycji ogrodnictwa działkowego w Polsce.
Zatem sami działkowcy z pełnym przekonaniem dokonywali wyboru stowarzyszenia ogrodowego i nie można w żaden sposób twierdzić, że pogwałcone zostały ich prawa. Nie można zmuszać ludzi do zachowań wbrew ich woli, czego by chciało Biuro Studiów i Analiz Sadu Najwyższego!
Wyrażone przez w/w Biuro Sądu Najwyższego tendencje odbierane są przez działkowców jako próbę doprowadzenia do celowego rozbicia dotychczasowej organizacji, jedynie po to by móc łatwiej i szybciej przejmować tereny ogrodów i dokonywać ich likwidacji. W takiej tendencji upatrują korupcyjne wpływy inwestorów komercyjnych na organy władzy państwowej.
Okręgowy Zarząd stwierdza ponadto, że pojedyncze w skali kraju osoby i grupy, które dotychczas w sposób nieformalny, niezgodny z prawem przejęły prowadzenie nielicznych ogrodów, mają obecnie możliwość wykazania się czy faktycznie mają poparcie wśród działkowców na organizowanych zgodnie z ustawą zebraniach. W żaden sposób nie mogą jednak mieć z urzędu prawa do rejestracji stowarzyszenia bez wymaganego poparcia działkowców.
Przedstawiając powyższe , Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu reprezentując dotychczasowe stanowisko działkowców okręgu wrocławskiego zwraca się do Rzecznika Praw Obywatelskich o rzeczywista obronę ich praw w celu zachowania rodzinnych ogrodów działkowych, zapewnienia im stabilizacji i gwarancji zawartych w ustawie z dnia 13 grudnia 2013r.
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu zwraca się zatem do Rzecznika Praw Obywatelskich o zaprzestanie działań mających na celu naruszenie przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, tak ciężko wywalczonej po blisko rocznej batalii w Sejmie RP.
Wiceprezes OZ Sekretarz OZ Prezes OZ
Jerzy Karpiński mgr Barbara Korolczuk mgr Janusz Moszkowski
Do wiadomości:
1. Sąd Najwyższy
Biuro Studiów i Analiz