04.05.2015r.
04.05.2015r.
MARSZAŁEK SENATU RP
Pan Bogdan BORUSEWICZ
ul. Wiejska 6
00-902 WARSZAWA
Szanowny Panie Marszałku.
Niewątpliwie pamięta Pan okres przebiegu procesu legislacyjnego obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodów działkowych. Po wielu miesiącach twórczego zaangażowania wszystkich sił politycznych naszego kraju oraz autorów projektu ustawa ta została ostatecznie uchwalona przez nasz Sejm w dniu 13 grudnia 2013 r. Stała się sukcesem wszystkich tych sił demokratycznych w Polsce dla których dobro działkowców i istnienie ogrodów działkowych było najważniejsze. Zgodnie z pamiętnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. ustawa ta jednoznacznie określiła tryb postępowania w sferze ogrodnictwa działkowego i w zakresie funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców. Ten wypracowany ponad podziałami akt ustawodawczy nie powinien więc wzbudzać kontrowersji i zastrzeżeń, a jednak tak się nie dzieje. Od samego początku obowiązywania ustawy mają miejsce wydarzenia świadczące o tym, że przeciwnicy ogrodnictwa działkowego w Polsce oraz Polskiego Związku Działkowców nie przyjmują do wiadomości wprowadzonych uwarunkowań prawnych. Ponadto, podejmują wszelkie możliwe działania mające na celu utrudnianie Polskiemu Związkowi Działkowców realizowania strategicznych działań ustawowych i statutowych. Mamy wrażenie, że prowadzona walka z Polskim Związkiem Działkowców przeniosła się z płaszczyzny politycznej na płaszczyznę urzędniczą i że ma na celu utrudnianie działalności PZD, w tym także Rodzinnych Ogrodów Działkowych i że jej głównym celem jest nie dopuszczenie do pełnej realizacji postanowień ustawy o r.o.d. z dnia 13 grudnia 2013 r. Ten stan rzeczy bardzo nas niepokoi dlatego też zwracamy się do Pana Marszałka z prośbą o zainteresowanie się omawianą sprawą oraz o wsparcie polskich działkowców w tej jakże trudnej sytuacji.
Szczególne zaniepokojenie Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu wzbudza sprawa dotychczasowego braku rejestracji statutu PZD. Postanowienie Sądu Rejonowego dla Miasta Stołecznego Warszawy – XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego z dnia 7.01.2015 r., którym odmówiono zarejestrowania zmiany statutu PZD uchwalonego w dniu 23 października 2014 r., jest skutkiem opinii organu nadzorczego wyrażonej przez urzędników Prezydenta m. st. Warszawy. Uważamy, że opinia ta jest sprzeczna z zasadniczymi intencjami ustawodawczymi wynikającymi z ustawy o r.o.d. z dnia 13 grudnia 2013 r. Z kolei, analizując pismo Dyrektora Krzysztofa Krzeczkowieckiego – Kuleszy z dn.02.04.br. adresowanego do Krajowej Rady PZD można przyjąć, że stosunek urzędników Prezydenta m.st. Warszawy do PZD jest wręcz wrogi, sprzeczny z ustawą zasadniczą i że z ich strony brak jest dobrej woli do rzeczowej analizy przepisów prawa i właściwego potraktowania specyfiki prawnej PZD, którego nie można traktować jako zwykłe stowarzyszenie. Jest to istotne tym bardziej, że w tej sprawie zaistniała sytuacja niespójności pomiędzy ustawą z dnia 7 kwietnia 1989 r. „Prawo o stowarzyszeniach”, a ustawą o r.o.d. z dnia 13 grudnia 2013 r. w kwestiach dotyczących początku obowiązywania nowego statutu. W całej tej sytuacji nie uwzględniono odwiecznej zasady prawa Lex specialis derogat legi generali, zgodnie z którą prawo o większym stopniu szczególności, pochodzące z aktów prawnych o tej samej mocy, należy stosować przed prawem ogólniejszym. Dlatego też w tej sytuacji w pełni popieramy stanowisko Krajowej Rady PZD zawarte w piśmie L.dz. 2767/2015 z dnia 21.04.2015 r. skierowanym do Pani Premier Ewy Kopacz wnoszącym m.in. o podjęcie przez nią w tej sprawie odpowiednich czynności nadzorczych nad Prezydentem m. st. Warszawy. Mamy przy tym nadzieję, że Pan Marszałek także osobiście włączy się w rozwiązanie tego problemu i w proces wdrażania ustawy o r.o.d. z dnia 13 grudnia 2013 r. Bardzo o to Pana Marszałka prosimy.
Powyższa prośba znajduje m.in. swoje uzasadnienie w temacie realizacji art. 76 ustawy o r.o.d. z dnia 13 grudnia 2013 r. stwarzającego warunki do uregulowania stanu prawnego terenów wielu ogrodów działkowych. Wnioski składane w tym zakresie przez PZD do urzędów gmin (m.in. w Warszawie i Wrocławiu), są w różnorodny sposób blokowane. Przede wszystkim mają miejsce liczne absurdalne wymagania formalne dotyczące załączników do składanych wniosków, które to załączniki prawnie w ogóle nie są konieczne. W przypadkach gdy lista tych wyszukanych żądań ulega już wyczerpaniu stwierdza się, że termin wydania decyzji aktualnie jest niemożliwy do określenia. Jest to wyraźna gra na zwłokę świadcząca o braku dobrej woli ze strony urzędów gmin w zakresie pozytywnego rozpatrzenia wniosków PZD. Źródło takiego podejścia
do sprawy niewątpliwie tkwi w zamiarze nie wydawania pozytywnych decyzji i docelowego przejęcia poszczególnych gruntów w przyszłości przez gminy.
W przypadku Warszawy dodatkową przyczyną jest tu niewątpliwie perspektywa przejęcia gruntów wielu ogrodów działkowych na rzecz byłych spadkobierców i działalność stowarzyszenia „Dekretowiec”. Chodzi tu bowiem aż o 411 ha z 69 ogrodów działkowych. W tym przypadku dotychczasowe próby porozumienia się z władzami Warszawy w celu wypracowania wspólnych rozwiązań dla ratowania ogrodów działkowych jak dotąd nie dały oczekiwanych rezultatów.
Szanowny Panie Marszałku.
Lista zagrożeń dla właściwego wdrażania ustawy o r.o.d. z dnia 13 grudnia 2013 r., a tym samym dla istnienia Polskiego Związku Działkowców oraz funkcjonowania R.O.D. jest znacznie szersza. Poza wymienionymi już sprawami można tu przytoczyć jeszcze takie przykłady jak:
· zażegnane już w ub. roku działania Związku Miast Polskich czy istniejące jeszcze działania Rzecznika Praw Obywatelskich – ukierunkowane na kwestionowanie konstytucyjności omawianej ustawy;
· działania gminy Kraków dotyczące opodatkowania działkowców wbrew postanowieniom ustawy;
· złośliwe i tendencyjne szykanowanie działkowców wysokimi karami i opłatami za rzekome łamanie przepisów dot. gospodarki odpadami w gminie Łódź;
· czy też ciągłą nagonkę niektórych środków masowego przekazu na PZD i wprowadzanie w błąd społeczeństwa przez te środki w kwestii wdrażania ustawy.
Jedno szczególne zagrożenie zostało wyeliminowane w ostatnim okresie. Mamy tu na myśli pamiętny wyrok NSA ze stycznia 2014 r. w sprawie altanek. Dzięki wsparciu wszystkich pozytywnie nastawionych sił kolejny obywatelski projekt ustawy został przyjęty przez nasz Sejm w dniu 20 marca 2015, a wspomniany wyrok NSA przestał straszyć całą naszą społeczność.
W tej, jakże skomplikowanej i trudnej sytuacji, zwracamy się do Pana Marszałka z gorącą prośbą o wykorzystanie swoich możliwości i autorytetu oraz o wsparcie wszelkich działań mających na celu wyeliminowanie utrudnień w funkcjonowaniu Polskiego Związku Działkowców zaistniałych ze strony organu nadzorczego, w tym także o wsparcie działań na rzecz właściwego wdrażania ustawy o r.o.d. z dnia 13 grudnia 2013 r. Za Pana pośrednictwem z taką samą prośbą zwracamy się do wszystkich sił politycznych reprezentowanych w Senacie RP.
Sekretarz OZ Skarbnik OZ Wiceprezes OZ Prezes OZ
mgr B. Korolczuk inż. Z. Knapek J.Karpiński mgr J. Moszkowski