30.11.2015

S T A N O W I S K O
 

30.11.2015

S T A N O W I S K O
 
Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu z dnia 28 listopada 2015r. w sprawie ujęcia terenów rodzinnych ogrodów działkowych w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia. 
 
 
        Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu zwraca się do władz Wrocławia o ponowne wprowadzenie terenów rodzinnych ogrodów działkowych do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zapisy obecnie obowiązującego Studium uchwalone jeszcze w 2006 roku, a w okresie późniejszym w niewielkim stopniu nowelizowane, poza nielicznymi przypadkami, usunęły ze Studium i w konsekwencji z uchwalonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego tereny ogrodów działkowych . W miejsce dotychczasowych zielonych plam na mapie Wrocławia pojawiły się wszelkie inne barwy obrazujące przyszłe przeznaczenie terenów ogrodów, w szczególności na cele komercyjne i budownictwa deweloperskiego. W kilku przypadkach zaproponowano w miejsce ogrodów działkowych założenie ogólnomiejskich parków. Studium i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego przeznaczyły także kilkadziesiąt hektarów ogrodów działkowych na cele publiczne, zwłaszcza komunikacyjne i pod budowę wałów przeciwpowodziowych. Te zadania, jak wszyscy wiedzą i widzą, są na bieżąco realizowane bez żadnych przeszkód ze strony Polskiego Związku Działkowców.
       Okręgowy Zarząd, jak i zarządy rodzinnych ogrodów działkowych, a zwłaszcza działkowcy i ich rodziny nie mogą pogodzić się z sytuacją „niepewnego jutra” wywołaną zapisami obecnego Studium. Ta niepewność w wielu przypadkach blokuje modernizację infrastruktury ogrodowej, ogranicza wiele inwestycji, źle wpływa na modernizację altan i innych elementów wyposażenia działki. Pomimo tych ograniczeń wynikających ze Studium – organy Polskiego Związku Działkowców, a zwłaszcza działkowcy i członkowie Związku, na corocznych walnych zebraniach w minionym 10 – leciu podjęły setki decyzji o budowie nowej infrastruktury i modernizacji istniejącej. Zelektryfikowano kilkadziesiąt ogrodów, w wielu ogrodach wybudowano wodociągi i studnie głębinowe, wybudowano kilkadziesiąt kilometrów nowych ogrodzeń, wiele Domów Działkowca i budynków administracyjnych, gospodarczych, sanitarnych i parkingów. Podjęto działania w celu poprawy funkcjonowania ogrodów, polepszania warunków uprawy działki, pobytu w ogrodzie, integracji społecznej i wielopokoleniowej oraz poprawy wizerunku ogrodów jako elementu infrastruktury miejskiej.
       Nowa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013r. uchwalona niemal jednogłośnie przez Sejm RP na bazie projektu obywatelskiego daje nadzieję na lepszą przyszłość ogrodnictwa działkowego. Porządkuje również sprawy ewentualnych likwidacji terenów ogrodów na cele publiczne i wszelkie inne cele, ale podkreśla rolę ogrodów jako urządzeń użyteczności publicznej, stwierdza że rodzinne ogrody działkowe stanowią tereny zielone, które podlegają ochronie, a organy administracji samorządowej zobowiązane są do tworzenia warunków rozwoju ogrodów.
       Podjęcie przez Radę Miejską Wrocławia w dniu 10 lipca 2014r. uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia stwarza możliwość realizacji zapisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych poprzez ponowne wprowadzenie terenów ogrodów do Studium. W związku z wyznaczeniem przez Prezydenta Wrocławia terminu składania wniosków dotyczących studium, zarządy ponad 120 rodzinnych ogrodów działkowych złożyły takie wnioski na wskazany adres Biura Rozwoju Wrocławia. We wnioskach tych w sposób wyczerpujący wskazały potrzebę ujęcia ogrodów w Studium a następnie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Za wprowadzenie ogrodów do Studium opowiedzieli się wszyscy działkowcy ogrodów i wielu sympatyków ogrodnictwa działkowego. Pozytywne przyjecie wniosków, ich uwzględnienie będzie odpowiedzią na potrzeby ponad 35 tysięcy   rodzin wrocławskich działkowców, na potrzeby społeczności lokalnych. Uwzględnienie wniosków stworzy dodatkowy impuls do dalszego rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych, do dalszego inwestowania i podnoszenia standardu i jakości ogrodów oraz w znacznym stopniu pozytywnie wpłynie na wizerunek Miasta Wrocławia jako całości.
       Uchwalenie nowego Studium, w którym zapisane będą tereny ogrodów działkowych, będzie dobrym, wskazanym, społecznym elementem szerokiego Programu pod hasłem „Wrocław – Europejską Stolicą Kultury 2016r.”.
       Przedstawiając powyższe – Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu zwraca się do Rady Miejskiej, do Prezydenta Wrocławia, do Biura Rozwoju o pozytywne odniesienie się do niniejszego STANOWISKA oraz uwzględnienie wszystkich wniosków złożonych przez zarządy rodzinnych ogrodów działkowych Wrocławia.
I Wiceprezes OZ PZD we Wrocławiu                         Prezes OZ PZD we Wrocławiu
mgr Barbara Korolczuk                                             mgr Janusz Moszkowski
 
Sekretarz OZ PZD we Wrocławiu                              Wiceprezes OZ PZD we Wrocławiu
Karol Pacanowski                                 Jerzy Karpiński                                                                                                     

 

 

Kategorie: