24.09.2018

 

24.09.2018

 

Na prośbę działkowców przedstawiam najważniejsze informacje dotyczące inwazyjnego szkodnika- Ćmy bukszpanowej, a dokładniej gąsienicy ćmy bukszpanowej,która w bardzo szybkim tempie potrafi uszkodzić krzewy bukszpanu. W naszym kraju szkodnik pojawił się w 2016 roku, nie ma wrogów  naturalnych, co w praktyce oznacza, że do końca jeszcze nie jest poznany i jego zwalczanie jest niezwykle trudne.

 

Osobnik dorosły nie stanowi zagrożenia dla naszych bukszpanów, a jedynie jego żarłoczne gąsienice. Ćma bukszpanowa składa jaja do wewnątrz krzewu co powoduje, że nie widać wylęgających się z nich gąsienic, dlatego bardzo ważne jest, by obserwować nasze krzewy od wczesnej wiosny. Pierwszymi objawami żerowania szkodnika na bukszpanie jest stopniowe jego usychanie, aż do zamierania całych krzewów.

 

Jak można najskuteczniej pozbyć się ćmy bukszpanowej? Czy ochrona mechaniczna jest wystarczająca? W pierwszej kolejności, gdy stwierdzimy obecność tego szkodnika na naszym bukszpanie usuńmy mechaniczne wszystkie uszkodzone pędy, przy zauważeniu gąsienic należy podłożyć folię pod krzew w celu strząśnięcia i usunięcia szkodników. Obecnie nie ma zarejestrowanych preparatów zwalczających ćmę bukszpanową, można jedynie spróbować prewencyjnie zastosować oprysk (zgodnie z instrukcją podaną przy preparacie) przeznaczony do zwalczania gąsienic na roślinach ozdobnych.

 

mgr inż. Anna Melska
Instruktor ds. Oświaty ogrodniczej
OZ PZD Wrocław

Kategorie: