18.03.2019
18.03.2019
Stanowisko Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Westerplatte” we Wrocławiu
z dnia 14 marca 2019 r
w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie możliwości zwrotu poprzednim właścicielom lub ich spadkobiercom nieruchomości stanowiących tereny obecnych rodzinnych ogrodów działkowych.
Rodzinny Ogród Działkowy „Westerplatte” we Wrocławiu, po zapoznaniu się z projektem ustawy o gospodarce nieruchomościami, wyraża zaniepokojenie i sprzeciw wobec umożliwienia zwrotu terenów ogrodów byłym właścicielom terenów lub ich spadkobiercom. Upatrujemy w tym zagrożenie istniejącym ogrodom wywołane masowymi roszczeniami.
Liczyliśmy na to, że nowa ustawa położy kres tzw. dzikiej reprywatyzacji, tymczasem otwiera ona drzwi do przejęcia terenów ogrodów.
Należy podkreślić, że tereny na których obecnie położone są ogrody, zakładane były przez zakłady pracy dla swoich pracowników. To właśnie Skarb Państwa lub gminy przeznaczały grunty wywłaszczone lub wykupione, niejednokrotnie nieużytki (np. hałdy górnicze na śląsku, gruzowiska), które działkowcy ciężką pracą przywrócili do użytku, stwarzając piękne oazy zieleni, niejednokrotnie urbanizując je. I właśnie o tych terenach mówią przepisy przejściowe nowelizowanej ustawy, które określają 3 letni okres zgłaszania roszczeń do tych gruntów. Uważamy, że jest to niedopuszczalne bo właściciele i ich spadkobiercy mieli ponad 20 lat na zwrócenie się o zwrot nieruchomości. Nie skorzystali z tego przywileju, dlaczego zatem ma to się odbywać kosztem działkowców?
Działkowcy ROD „Westerplatte” we Wrocławiu uważają, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 lipca 2015 r należy zwrócić taka sama uwagę na obronę interesu publicznego jak i prywatnego. Niestety projekt nowej ustawy zagraża interesom tysięcy działkowców, którzy w dobrej wierze użytkują swoje działki. Widać z tego, że zapomniano o skutkach postępowań o zwrot wywłaszczonych nieruchomości oraz o kosztach jakie poniesie budżet jednostek terytorialnych przy likwidacji terenów ROD. Czy w interesie publicznym jest niegospodarność i szastanie pieniędzmi obywateli?
Ze zdziwieniem przyjęliśmy też fakt, że do konsultacji nad ustawą nie zostali zaproszeni PZD i Stowarzyszenie, które ma pod opieką tysiące działkowców, zainteresowanych swoim być albo nie być w ogrodzie. Obywatele, którzy są żywo zainteresowani swoimi ogrodami zostają postawieni przed faktem możliwości roszczeń ze strony byłych właścicieli lub ich spadkobierców. Czujemy się skrzywdzeni i zlekceważeni taka postawą posłów. Dlatego liczymy na to, że Senat pochyli się nad działkowcami i uwzględni postulaty Polskiego Związku Działkowców, który zwraca uwagę na zagrożenia żądaniami zwrotowymi obejmującymi własność samorządów terytorialnych od przeszło 50 lat, a także niczym nieuzasadnione, a wręcz szkodliwe, przedłużenie do 3 lat terminu zgłaszania nowych roszczeń mimo iż do tej pory byli właściciele nie byli tym zainteresowani.
Działkowcy ROD „Westerplatte” zwracają się do Senatu RP, który będzie zajmował się w/w ustawą o poważne potraktowanie naszych postulatów, aby nie przedłużać terminu zgłaszania nowych roszczeń. Oczekujemy szerokich konsultacji i rzeczowych rozmów z działkowcami. Jesteśmy nie tylko działkowcami ale przede wszystkim obywatelami RP, którzy w dobrej wierze uprawiali przez całe lata swoje działki.
Liczymy na odpowiedzialne podejście do sprawy.
Do wiadomości wg listy:
– marszałek Senatu RP – Stanisław Karewski
– wicemarszałek Senatu RP – Michał Seweryński
– wicemarszałek Senatu RP -Maria Koc
– wicemarszałek Senatu RP – Bogdan Borusewicz
– wicemarszałek Senatu RP – Adam Bielan
– senator Piotr Zientarski
– senator Andrzej Misiołek
– senator Jarosław Duda
– senator Jarosław Obremski
– senator Barbara Zdrojewska
– Krajowa Rada PZD
– PZD Okręg we Wrocławiu