18.10.2019r.
Wystąpienie Prezesa Okręgu we Wrocławiu –
mgr Janusza Moszkowskiego
Delegata na XIV Krajowy Zjazd Delegatów
PZD w Warszawie
Panie Prezesie !
Szanowne koleżanki i koledzy !
18.10.2019r.
Wystąpienie Prezesa Okręgu we Wrocławiu –
mgr Janusza Moszkowskiego
Delegata na XIV Krajowy Zjazd Delegatów
PZD w Warszawie
Panie Prezesie !
Szanowne koleżanki i koledzy !
Upływająca kadencja Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców była bardzo pracowita, upłynęła pod znakiem realizacji wielu celów i zadań statutowych. Było to możliwe w wyniku braku wyraźnych zagrożeń ustawy i Związku, wobec których w przeszłości nasza Organizacja zmuszana była do podejmowania wielu działań przeciwstawiających się tym zagrożeniom, i z tej przyczyny do ograniczania realizacji innych zadań ważnych dla funkcjonowania Związku i ogrodów. Dlatego też, Krajowa Rada w upływającej kadencji mogła skupić się na przygotowaniu i uchwaleniu licznych programów, służących rozwojowi rodzinnych ogrodów działowych, ich unowocześnianiem, budowie brakującej, nowej infrastruktury, a także szerzeniu oświaty i zadbaniu o większe bezpieczeństwo na terenach ogrodów. Te siedem programów przyjętych przez Krajową Radę w mijającej kadencji i przekazanych do intensywnego wdrażania w okręgach i w ogrodach, jest zatem dowodem, z jednej strony, ogromnej pracy organów krajowych, z drugiej strony, troską o dalszy, intensywny rozwój ogrodów oraz o ich dalsze istnienie.
Ww. programy z jednej strony odnoszą się do rodzin działkowców, do użytkowników działek, z drugiej strony mają na uwadze społeczność lokalną naszych miast. Dlatego też, realizacja tych programów, jak wielokrotnie podkreślano, powinna odbywać się we współpracy z organami samorządu terytorialnego, a właściwie głównie z gminami, które mają ustawowe narzędzia do wspierania ogrodów. Współpraca ta, o którą tak mocno zabiegała Krajowa Rada, właściwie odbywa się na wszystkich płaszczyznach. Wspólnymi celami jest bowiem porządek i ekologia w ogrodach, pełna, nowoczesna i właściwa infrastruktura ogrodowa, z której mogą i powinny korzystać nie tylko działkowcy, ale również okoliczni mieszkańcy. W ten sposób integrujemy się z pozostałymi mieszkańcami miast i osiedli, a ogrody postrzegane są nie tylko jako przeznaczone dla tzw. „uprzywilejowanych rodzin”, a swoim pięknem, warunkami, zdrowym środowiskiem, praktycznie będą służyć szerokiej społeczności. Otwierają się zatem ogrody i organy Związku na szczeblu podstawowym i okręgowym, w coraz większym stopniu współpracują z władzami miast i gmin, które coraz szerzej wspierają ogrody finansowo. Nie zaprzepaśćmy tej szansy, a możemy być pewni, że ogrody ostaną się i będą nadal służyły działkowcom i wszystkim, którzy będą chcieli ogrody odwiedzać. Przyjęte przez Krajową Radę programy służą zatem obronie ogrodów przed likwidacją, powodują i będą powodować korzystne zmiany w studium i w planach zagospodarowania przestrzennego, gdzie ogrody znajdą swoje stałe miejsce.
Mijająca kadencja Krajowej Rady przebiegała także pod znakiem prawnego umocnienia terenów ogrodów, w wyniku realizacji zapisów zawartych w art. 75 i art. 76 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013r. Po raz pierwszy od wielu lat, Związek miał możliwość uregulowania stanu prawnego ponad 10 tyś. ha gruntów, zajmowanych przez ogrody działkowe. Było to i jest jeszcze w dalszym ciągu bardzo ważne zadanie, jeżeli weźmie się pod uwagę zagrożenia dla ogrodów w postaci roszczeń do gruntów ROD, czy wynikające z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w których to ogrody przeznaczone są nie tylko na cele publiczne, ale także na cele komercyjne. Pomimo intensywnych działań ze strony organów okręgowych Związku, do uregulowania pozostało jeszcze około 43% gruntów ogrodów. Mam przy tym jednak wrażenie, że temu zagadnieniu poświęcono zbyt mało czasu, i w nowej kadencji należałoby dokonać analizy tego stanu i przyjąć odpowiednie wnioski.
Jak już wspomniałem, mijająca kadencja była bardzo pracowita, a przecież do najważniejszych zadań dla istnienia naszego Związku było uchwalenie Statutu PZD, a następnie w 2017r. jego znowelizowanie, odpowiadając wymogom ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Uchwalenie nowego Regulaminu ROD było dopełnieniem związkowej legislacji. Odnotować także należy Jubileusze, jakie obchodziliśmy w tej kadencji, a to 35 – lecie istnienia Polskiego Związku Działkowców i 120 – lecie ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich. Dlatego też delegaci okręgu wrocławskiego z podziękowaniem będą głosować za udzieleniem absolutorium ustępującej Krajowej Radzie PZD za okres mijającej kadencji oraz za przyjęciem Programu na następną kadencję.
Prezes OZ PZD we Wrocławiu
mgr Janusz Moszkowski