W dniu 22 czerwca 2024 r. odbył się X Okręgowy Zjazd. Zjazd otworzył Prezes Okręgowego Zarządu PZD we Wrocławiu Pan Janusz Moszkowski, witając zebranych delegatów, członków ustępujących władz okręgowych oraz Prezesa Polskiego Związku Działkowców Pana Eugeniusza Kondrackiego. Zjazdowi przewodniczyli Pan Karol Pacanowski – delegat z ROD „Oświata” we Wrocławiu oraz Pani Ewa Gaicka – delegat z ROD „Goździk” we Wrocławiu. Prezydium X Zjazdu stanowili: Prezes Polskiego Związku Działkowców Pan Eugeniusz Kondracki, Prezes Okręgu PZD we Wrocławiu Pan Janusz Moszkowski, Sekretarz Okręgu Pan Czesław Warych, Skarbnik Okręgu Pan Zbigniew Knapek oraz Przewodnicząca Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pani Zofia Zielińska. Jednogłośnie przyjęto Regulamin i Porządek Zjazdu. W Zjeździe uczestniczył Pan Jakub Bronowicki – wójt gminy Wisznia Mała.
Prezes PZD wręczył zasłużonym działaczom Polskiego Związku Działkowców medale jubileuszowe „Bene Meritus”, odznaki „Za zasługi dla PZD”oraz złote odznaki „Zasłużony Działkowiec”.
Zgodnie z porządkiem obrad wybrano 5-osobową Komisję Mandatową, 9-osobową Komisję Wyborczą oraz 7-osobową Komisję Uchwał i Wniosków.
Po wyborach komisji głos zabrał Prezes OZ Pan Janusz Moszkowski, przedstawiając Referat Sprawozdawczo-Programowy (pełne Sprawozdanie z działalności Okręgowej Rady i Okręgowego Zarządu PZD za okres kadencji 2019 – 2023 delegaci i uczestnicy Zjazdu otrzymali na naradach przedzjazdowych lub odebrali w biurze Okręgu). Prezes OZ wskazał w Referacie na najważniejsze zadania, z jakimi mierzył się w mijającej kadencji Okręg PZD we Wrocławiu, wyraził uznanie dla Prezydenta Wrocławia, z którym Okręg owocnie współpracował przez całą kadencję, wspomniał też o innych włodarzach gmin przychylnych ogrodnictwu działkowemu i złożył podziękowania zebranym za pracę w mijającej kadencji.
Po zakończeniu wystąpienia Prezesa OZ Przewodnicząca Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pani Zofia Zielińska przedstawiła Sprawozdanie z działalności OKR i wniosła o udzielenie absolutorium Okręgowej Radzie PZD we Wrocławiu. Po krótkiej, merytorycznej dyskusji głos zabrał Prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki. Stwierdził, że z satysfakcją zapoznał się ze Sprawozdaniem z działalności OR i OZ okręgu we Wrocławiu i że wysoko ocenia dorobek okręgu, zwłaszcza pracę wykonaną na rzecz regulacji stanu prawnego gruntów zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe oraz działalność oświatową. Ta ostatnia jest tym ważniejsza, że mamy bardzo dużo nowych działkowców, bo ok. 40 tys. rocznie w skali kraju. Nowicjuszy trzeba szkolić, potrzebna jest im wiedza tak organizacyjna, jak i ogrodnicza. Prezes PZD podkreślił, że Okręg ma wiele osiągnięć, a ponadto
wytycza nowe kierunki działania, jak choćby promocja Związku, co wydaje się bardzo ważne, bo aby trwać i mieć ogrody na miarę dwudziestego pierwszego wieku, trzeba też zmienić odbiór społeczny ogrodnictwa działkowego. Żeby to osiągnąć, należy działać wspólnie i w jedności – tak jak w przypadku walki o ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych – wtedy udało się zebrać milion podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, teraz – w przypadku rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii – to również może się udać. Nie można zatem ustawać w składaniu wniosków do planów ogólnych. Jest to sprawa wielkiej wagi, gdyż jeśli ogrody nie znajdą się w odpowiedniej strefie, umożliwi to ich likwidacje na cele komercyjne, do czego jako Związek nie możemy dopuścić. Prezes Eugeniusz Kondracki wyraził przy tym uznanie dla Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, jednak stwierdził, że przyszłość i gwarancje trwania ogrodów działkowych nie mogą opierać się na słowach samorządowców. Potrzebne są gwarancje ustawowe, dlatego Jednostka Krajowa nie ustaje w toczeniu negocjacji z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Celem PZD jest taka zmiana przepisów, aby ogrody działkowe znalazły się nie w trzech, ale we wszystkich trzynastu strefach planistycznych. Prezes PZD odniósł się również do inwestycji w ogrodach. Omówił współpracę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – w skali kraju 526 ogrodów działkowych wykonało zadania o wartości ok. 46 mln złotych. Był to dla Związku trudny okres, gdyż trzeba było stworzyć system organizacyjno-prawny, aby te środki dobrze zainwestować, jednak poradziliśmy sobie, co wykazują przeprowadzane przez Agencję kontrole. Te doświadczenia upoważniają nas do tego, aby zawalczyć o nowe środki z UE. Odbyły się już stosowne rozmowy z prezesem ARIMR, który wyraża chęć pomocy i poparcie. Ważne jest, aby PZD mogło skorzystać z różnych programów – nadal potrzeba nam inwestycji typu: ogrodzenia, bramy, domy działkowca, sieci energetyczne, sieci wodociągowe. W przyszłości beneficjentem środków finansowych powinien być Związek, a to w tym celu, aby lepiej gospodarować otrzymanymi pieniędzmi. Kończąc, Prezes PZD złożył podziękowania zarządom ogrodów, podkreślając, iż ich praca nie zawsze jest widoczna, za to cenna i potrzebna, członkom Okręgowej Rady, Okręgowego Zarządu, Prezesowi OZ Januszowi Moszkowskiemu, Wiceprezesowi OZ Ewie Gaickiej, będącej również pełnomocnikiem Krajowego Zarządu oraz pracownikom biura OZ.
Komisja Uchwał i Wniosków odczytała poniższe uchwały oraz Stanowisko, które zostały podjęte przez delegatów:
- Uchwałę nr 1/2024 w sprawie zatwierdzenia Sprawozdania z działalności Okręgowej Rady we Wrocławiu w latach 2019-2024.
- Uchwałę nr 2/2024 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Okręgowej Komisji Rewizyjnej za kres kadencji.
- Uchwałę nr 3/2024 w sprawie udzielenia absolutorium ustępującemu Okręgowemu Zarządowi PZD.
- Uchwałę nr 4/2024 w sprawie uchwalenia programu działania Okręgu na kadencję 2024-2027.
- Uchwałę nr 5/2024 w sprawie ustalenia liczby członków Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD
- Uchwałę nr 6/2024 w sprawie wyboru członków Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów PZD
- Uchwałę nr 7/2024 w sprawie roli i znaczenia Krajowej Rady i Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w dążeniach do nowoczesnego zagospodarowania rodzinnych ogrodów działkowych, do zachowania ogrodów w strukturach miast i gmin oraz zabezpieczenia interesów działkowców w latach 2019-2024
- oraz Stanowisko X Okręgowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu w sprawie działań na rzecz wprowadzenia terenów rodzinnych ogrodów działkowych do planów ogólnych miast i gmin.
W przerwie Zjazdu, na I posiedzeniu 39 osobowa Okręgowa Rada wybrała 9-cio osobowy Okręgowy Zarząd w składzie: Prezes Okręgu – Pan Janusz Moszkowski, I Wiceprezes Okręgu – Pani Ewa Gaicka, II Wiceprezes Okręgu – Pan Karol Pacanowski, Sekretarz Okręgu – Pan Czesław Warych, Skarbnik Okręgu – Pan Zbigniew Knapek, Członkowie: Pani Władysława Lech, Pan Bogdan Kucharzak, Pan Zdzisław Watras i Pan Józef Piątkowski. Okręgowa Komisja Rewizyjna ukonstytuowała się następująco: Przewodniczący – Pan Ryszard Kuzia,
Z-ca Przewodniczącego – Pani Krystyna Major, Sekretarz – Pani Dorota Kania, Członkowie: Pani Elżbieta Behra, Pan Emil Brocki, Pani Magdalena Dominik, Pani Joanna Miękus, Pani Ewa Narożna i Pani Alicja Rokita.
Prezes Okręgu Pan Janusz Moszkowski podziękował za wybór, pogratulował pozostałym wybranym członkom Okręgowego Zarządu, stwierdził że liczy na dalszą dobrą współpracę z Okręgową Radą, Okręgową Komisją Rewizyjną, a także z zarządami rodzinnych ogrodów działkowych ku dalszemu rozwojowi ROD Okręgu. Wyraził nadzieję na dobre stosunki z gminami i zapowiedział otwieranie ogrodów działkowych na mieszkańców okolicznych osiedli.
Następnie dokonano wyboru 12 delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów PZD, którymi zostali wszyscy członkowie Okręgowego Zarządu, Przewodniczący i Z-ca Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz 1 członek Okręgowej Rady PZD we Wrocławiu.
Prezes OZ podziękował za udział w X Zjeździe delegatom oraz Prezesowi PZD Panu Eugeniuszowi Kondrackiemu, jeszcze raz wyraził nadzieję na kolejną udaną kadencję i poprosił o wyprowadzenie sztandaru. Po uroczystym wyprowadzeniu sztandaru Przewodnicząca Zjazdu ogłosiła zakończenie obrad.
I Wiceprezes OZ PZD we Wrocławiu
mgr inż. Ewa Gaicka