WYSTĄPIENIE
Prezesa OZ PZD we Wrocławiu
na posiedzeniu plenarnym Okręgowego Zarządu
w dniu 28 maja 2014r.
 
 
Szanowni zebrani !
Koleżanki i Koledzy !
            Dzisiejsze posiedzenie plenarne Okręgowego Zarządu jest poświęcone ocenie przygotowań zarządów rodzinnych ogrodów działkowych do zwołania zebrań ustawowych, na których ma zostać dokonany wybór stowarzyszenia prowadzącego ogród działkowy. Dokonamy jednak również podsumowania i oceny już odbytych zebrań a szczególnie ich wyników.
            Do zwołania tych zebrań zarządy rod zostały zobligowane przepisami art. 69 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013r. Odpowiedzialność za wykonanie postanowień ustawy zapisanych również w art. od 70 do art. 73 spoczywa na organach Polskiego Związku Działkowców. To Związek ponosi odpowiedzialność za prawidłowe, zgodnie z prawem zwołanie i przeprowadzenie zebrań a na Okręgowym Zarządzie spoczywa statutowa odpowiedzialność w zakresie nadzoru nad zarządami ROD jako podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Związku. Okręgowy Zarząd ma zatem do wykonania zadanie w zakresie przygotowania zarządów ROD do zgodnego z prawem wykonania w/w obowiązków.
            Podkreślić należy, że zebrania muszą odbyć się we wszystkich ogrodach.
            Ogromną pracę w sprawie przygotowania do odbycia zebrań wykonała Krajowa rada PZD, która podjęła w tej sprawie  szereg Uchwał.
Dla szerokiego informowania członków zarządów ROD i działkowców wydana została broszura Ustawa i przewodnik po ustawie, który dotarł do wszystkich ogrodów. Do zarządów ROD skierowane zostały Biuletyny KR nr 1 i nr 2. Przesłany został do przekazania działkowcom kolejny numer „Zielonej Rzeczpospolitej”. Chodzi o to by z zapisami ustawy zapoznało się jak największa liczba działkowców.
            Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych została wywalczona przez Związek, działkowców i rozsądne decyzje Krajowej Rady. Tylko tak duża organizacja była w stanie doprowadzić do uchwalenia naszego obywatelskiego projektu, jeszcze z lepszymi przepisami niż były pierwotnie proponowane.
            Dla zapoznania się z nowa ustawą – Prezydium Okręgowego Zarządu zorganizowało w styczniu i w lutym bieżącego roku 15 narad szkoleniowych, w których wzięło udział aż 877 działaczy Związku, członków zarządów ROD i członków Komisji Rewizyjnych.
            Do zarządów ROD skierowano blisko 10 różnych pism, zawierających wytyczne, wyjaśnienia, przypomnienia i informacje w zakresie prawidłowego przygotowania i przeprowadzenia zebrań. Przekazaliśmy szereg wzorów dokumentów pomocniczych jak wzór zawiadomienia, wzory protokołów komisji mandatowej i wzór protokołu komisji uchwał i wniosków oraz Regulamin zebrania. Niektóre z tych dokumentów były również dostępne na stronie internetowej Krajowej Rady. Przypomnieliśmy formę zawiadomienia o zebraniu – listem poleconym oraz osoby uprawnione do uczestniczenia w zebraniu. Przypomnieliśmy o konieczności sporządzenia list obecności osób uprawnionych.
            Prezydium Okręgowego Zarządu przygotowało w ramach kontroli i nadzoru obsługę zebrań przez członków Okręgowego Zarządu, Okręgowej Komisji Rewizyjnej i Rozjemczej oraz pracowników Biura OZ. Na niektóre zebrania obsługę wzmocnimy drugim członkiem OZ lub pracownikiem Biura OZ.
            Każdy zarząd ROD jest zobligowany do pisemnego powiadomienia Okręgowego Zarządu o terminie i miejscu zebrania. Zrobiliśmy więc wszystko lub prawie wszystko by zebrania były dobrze przygotowane i dobrze przeprowadzone, by nie było żadnych wątpliwości co do wyboru stowarzyszenia ogrodowego. Oczywiście zależy nam, by działkowcy wybrali Stowarzyszenie Polski Związek Działkowców, wszak to nasza organizacja doprowadziła do tak korzystnej ustawy, to Polski Związek Działkowców ma wyłączną zasługę w rozwoju ogrodów, w realizacji wielu inwestycji i remontów w ogrodach, to PZD zapewnił w przepisach dopływ środków finansowych na Fundusz Rozwoju ROD. To Związek uregulował stany prawne ogrodów, w tym uzyskał dla ogrodów użytkowania wieczyste, a w obecnej ustawie zapewnił możliwość uregulowania prawnego pozostałych terenów ROD – art. 76.
            O tym wszystkim powinni wiedzieć działkowcy. To Związek zapewnia obsługę i ochronę prawną, szkolenia, poradnictwo, obsługę i nadzór finansowy, zwolnienia z podatków.
 
Szanowni zebrani !  
            W zebraniach ustawowych zgodnie z przepisami biorą udział działkowcy i członkowie Okręgowego Zarządu. Tak jest zapisane w ustawie. Jest w zasadzie niedopuszczalna obecność osób postronnych, nieuprawnionych, które mogą wpływać na wynik decyzji działkowców co do wyboru stowarzyszenia. Wypowiedzi takich osób mogą wyrządzić wiele złego. Takim przykładem niewłaściwego złego postępowania było uczestnictwo w zebraniu sprawozdawczym ROD „Szarotka’ np. pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Obornikach Śląskich, którzy namawiali działkowców do wydzielenia się z PZD. Należy zapytać w czyim interesie to robili.
            Przebieg i rezultaty zebrań sprawozdawczych i przygotowanie zebrań ustawowych omawiane są na naradach z prezesami ogrodów. Narady takie odbyły się już w dniach 16, 23 i 24 maja br. a czwarte zebranie odbędzie się 6 czerwca . Podkreślić należy frekwencję na zebraniach rzędu 70-80 %.
            Zapoznając się z protokołami z walnych zebrań należy zauważyć, że oprócz szerszych lub węższych informacji o nowej ustawie przekazywanej na zebraniach przez prezesa Ogrodu, to bogatą, szeroką informację przekazywała osoba reprezentująca Okręgowy Zarząd. Za to zaangażowanie pragnę złożyć Wam serdeczne podziękowanie. Zainteresowanie działkowców ustawą jest dość duże, ale wiedza działkowców jest jeszcze niewielka. Musimy zrobić wszystko było w tej sprawie było jeszcze lepiej. By ustawa dotarła do działkowców- najlepiej służy przewodnik po ustawie, a niedługo do działkowców trafią specjalne ulotki.
            Decyzja w sprawie wyboru stowarzyszenia jest dla ogrodu decyzją „życia”. Jeżeli wybiorą odrębne stowarzyszenie, a im nie wyjdzie mogą po rozwiązaniu stowarzyszenia nigdy nie powrócić do formy ogrodu działkowego, szczególnie w dużym mieście. Teren przejmie gmina, która nie ma obowiązku ponownie przekazać terenu ogrodu Związkowi. Występuje tu bowiem sprzeczność interesów. Jest to koniec ogrodu bez odszkodowań działkowcom.
 
Szanowni zebrani ! 
            Na dzień dzisiejszy odbyło się już 20 zebrań ustawowych. W 7 ROD podjęto uchwały o wyborze stowarzyszenia PZD (w 1 w I terminie) (w 6 ROD w II terminie). W 14 ROD nie było quorum w II terminie i ogrody pozostały w PZD przynajmniej na dwa lata, ale podkreślić należy, ze na zebraniach tych działkowcy w zdecydowanej większości opowiadali się za Związkiem i to jest najważniejsze.
Uchwały podjęto na zebraniach w ROD : Aster, Lotnik, Jutrzenka w Czernicy, Maślice, Park Wschodni, Polanka Popowicka, Westerplatte. 
Pozostałe ogrody, które pozostały w Związku z powodu braku quorum na zebraniach ROD to : Jubilat, Zgoda i Wiosna w Jelczu Laskowicach, Konopnickiej w Bierutowie, Tulipan w Siechnicach, Zielona Dolina, Stokrotka w Oławie, Zdrówko, Różanecznik, Kwitnąca dolina, Spokojna Dolina i Tarnogaj.
Pragnę poinformować, ze w ramach sprawowanej funkcji kontrolnej – Okręgowy Zarząd wystąpił do Przewodniczących VI i IX Wydziału Sądu Rejonowego we Wrocławiu Krajowego Rejestru Sądowego z informacją o postanowieniach ustawy z dnia 13.XII.2013r. i prawach PZD jako strony w sądowym postępowaniu rejestracyjnym stowarzyszenia i wnoszenia sprzeciwu w przypadku zwołania i przeprowadzenia zebrania oraz jego rezultatów niezgodnie z przepisami ustawy.
Na dzień dzisiejszy do Okręgowego Zarządu dotarły zgłoszenia o zebraniach w 89 ROD. Jest zatem mało zgłoszeń. Dlatego zaraz po 1 czerwca do ogrodów zostaną wysłane ponaglenia w sprawie ustalenia terminów i miejsca zebrań.
Przygotowania i przebieg zebrań ustawowych był omawiany wczoraj na posiedzeniu plenarnym Krajowej Rady, na naradzie prezesów okręgów i dyrektorów Biur OZ. Podkreślono znaczenie uczestnictwa w zebraniach członków Okręgowego Zarządu i szeroka informacja dla działkowców. Podkreślono wagę rozwiązań zawartych w ustawie o ROD a zwłaszcza – realizację art. 76 ustawy, która zapobiegnie przyszłej nieuzasadnionej likwidacji ogrodów.
Chodzi tu o uregulowanie stanu prawnego ogrodów, które były dotąd przejęte przez Związek w użytkowanie wieczyste czy użytkowanie. Jest to jedno z najważniejszych zadań w Związku, najważniejsze dla przyszłości ogrodów. Mogę już dziś przekazać, że wystąpiliśmy do Prezydenta Wrocławia o wydanie decyzji potwierdzającej prawo użytkowania gruntów w 11 ROD.
Łączny obszar do uregulowania stanu prawnego, o który się ubiegamy w złożonych wnioskach wyniósł już 104 ha. Uzgodnienie decyzji zabezpieczy prawa ogrodów i działkowców.
A w najbliższym czasie, za parę dni wystąpimy z wnioskami dotyczącymi terenów ROD : Szczepin, Złocień, Lotnik, Antena, Rezeda, Biskupin i Lepsze Jutro.
 
Szanowni  Zebrani !
            Wczoraj Krajowa Rada podjęła decyzję o zwołaniu Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Delegatów PZD w dniu 23 października 2014r.           
Jedynym celem Zjazdu będzie uchwalenie nowego Statutu stowarzyszenia ogrodowego – Polskiego Związku Działkowców.
            Odbycie Zjazdu poprzedzą Przedzjazdowe Konferencje Okręgowe, na których przedyskutuje się projekt Statutu PZD oraz dokona się wyboru delegatów na Zjazd,     z okręgu wrocławskiego będzie to 9 delegatów.
Chciałbym zwołać Konferencję Okręgową w I dekadzie lipca br., czy będzie to możliwe zobaczymy. Ostatecznie Konferencje muszą odbyć się do końca sierpnia bieżącego roku.
 
Szanowni  Zebrani !
Przed nami dużo pracy, dużo wyzwań i zadań. Musimy im sprostać. Liczę, że wszyscy mi w tym pomożecie. Liczę na solidna obsługę zebrań ustawowych i pozytywne decyzje dla naszego stowarzyszenia – PZD.

 

                                                                             Prezes OZ PZD we Wrocławiu

                                                                                 mgr Janusz Moszkowski

Kategorie: