24.07.2014r.
24.07.2014r.
STANOWISKO
Prezydium Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu z dnia 24 lipca 2014r. w sprawie zagrożenia ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013r
Prezydium Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu wyraża oburzenie i sprzeciw wobec prób podważania przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013r. Ustawa ta, która uzyskała poparcie blisko 1 miliona działkowców po blisko rocznych procedowaniu została niemal jednogłośnie uchwalona przez Sejm RP, poparta przez wszystkie Kluby parlamentarne. Dlatego też należy wyrazić zdziwienie wobec opinii Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 2014r. oraz wobec pisma Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 20 czerwca 2014r.skierowanego do Wiceprezesa Rady Ministrów- Pani Elżbiety Bieńkowskiej zawierającego wniosek o zajęcie stanowiska w sprawie konstytucyjności niektórych przepisów ustawy o ROD.
Prezydium Okręgowego Zarządu zwraca uwagę, że opinia Biura Studiów i Analiz SN i wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich oparta są na insynuacjach i pomówieniach zawartych w pismach nielicznych tzw. nieformalnych stowarzyszeń ogrodowych „Podkarpacia” oraz praktycznie nieistniejącego Małopolskiego Towarzystwa Ogrodów Działkowych w Krakowie, które nie tylko, że nie jest zarejestrowane w KRS ale nie prowadzi również żadnego ogrodu działkowego. Jak wynika z ich pism Towarzystwa te maja problem z realizacją przepisów ustawy o ROD w sprawie uzyskania pożądanego efektu dotyczącego wyboru stowarzyszenia prowadzącego ogród działkowy. Dlatego też atakują Stowarzyszenie Ogrodowe PZD, które działa prężnie i ma osiągnięcia w obronie i prowadzeniu rodzinnych ogrodów działkowych.
Prezydium Okręgowego Zarządu pragnie podkreślić, że działkowcy okręgu wrocławskiego uczestniczący w zebraniach zwoływanych zgodnie z ustawą przez zarządy ROD w zdecydowanej większości a niekiedy jednogłośnie wybierają Stowarzyszenie PZD jako te, które ma prowadzić dalej rodzinny ogród działkowy. Wskazują przy tym na efekty w zarzadzaniu ogrodem, na dokonany i realizowany rozwój ogrodu, na skuteczną obronę praw działkowców i praw ogrodów do dalszego istnienia w strukturach miast.
Prezydium Okręgowego Zarządu stwierdza, że wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich i wcześniejsza opinia Biura Studiów i Analiz SN oparte są więc na fałszywych, nie udokumentowanych przesłankach i są wywodami teoretycznymi nie popartymi żadnymi faktami. Odnosimy wrażenie, że tzw. nieformalnym stowarzyszeniom chodzi przede wszystkim o cyt. „ zakończenie funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców” jak wskazano na str. 3 pisma Rzecznika RPO co rodziłoby katastrofalne skutki dla ogrodów i działkowców. Stan taki z pewnością doprowadziłby do szybkiej likwidacji ogromnej ilości terenów rodzinnych ogrodów działkowych np. we Wrocławiu gdzie w większości ogrody działkowe przeznaczone są w planach dla deweloperów i inwestorów komercyjnych. Sprzyjałoby temu utrata przez PZD prawa użytkowania i użytkowania wieczystego gruntów ROD.
Przeciwnicy ogrodnictwa działkowego szczególnie w dużych miastach liczyli również, że w/w cel mogliby uzyskać także w wyniku rozdrobnienia ogrodów w zakresie ich zarządzania przez powstanie wielu odrębnych stowarzyszeń. Liczyli, że Stowarzyszenie PZD po prostu pójdzie w rozsypkę. Celu tego jednak nie osiągnięto, bo działkowcy w sposób demokratyczny popierają i wybierają skuteczny w swoich działaniach Polski Związek Działkowców.
Wskazując na powyższe – Prezydium Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu zwraca się do Wiceprezesa Rady Ministrów – Pani Elżbiety Bieńkowskiej o oddalenie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich jako szkodliwego dla Obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, dla rodzin działkowców, który może wyrządzić im ogromne szkody.
Sekretarz Wiceprezes Prezes
mgr B. Korolczuk J. Karpiński mgr J. Moszkowski
Skarbnik Członek Członek
inż. Zb. Knapek` Wł. Lech H. Gomółka
Członek Członek
J. Pinkiewicz K. Pacanowski
Przewodniczący Okr. Kom. Rewizyjnej Przewodniczący Okr. Kom. Rozjemczej
mgr H. Tomaszewski inż. Fr. Skrzypniak