1. Likwidacja z tytułu roszczenia do gruntów ROD     – 33 ha     669 działek

1. Likwidacja z tytułu roszczenia do gruntów ROD     – 33 ha     669 działek
Podstawa  prawna wg art. 48 ust. 1 projektu PO  – w przypadku, gdy ogród działkowy jest położony na gruncie, który w dniu wejścia w życie ustawy nie stanowi własności Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego lub gdy został oddany w użytkowanie wieczyste, własciciel lub użytkownik wieczysty zobowiązany jest do zawarcia umowy o prowadzenie ogrodu na okres co najmniej 2 lat.
 
2. Brak ogrodów działkowych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego     –    dotyczy    1 338 ha    tj.   34 386 działek.
     Podstawa prawna –  art. 39 ust 1 – Umowę o prowadzenie ogrodu właściciel gruntu może wypowiedzieć w celu likwidacji obrodu lub jego części, za sześciomiesięcznym okresem wypowiedzenia, z zastrzeżeniem , że skutek wypowiedzenia nastąpi w okresie od 1 listopada do 31 marca, przed upływem okresu, o którym mowa w art. 12 z następujących przyczyn:
     a/ realizacja celu publicznego, określonego w odrębnych ustawach,
    b/ realizacja celu zgodnego z obowiązującym miejscowym  planem zagospodarowania      przestrzennego
 
3. Klęska żywiołowa – na przykładzie powodzi z 2010 roku – zatopionych było wg zgłoszeń z ROD 181 ha   tj.   4 529 działek.
Podstawa prawna – art. 39 ust. 2 W przypadku wystąpienia klęski żywiołowej w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz.U. z dnia 22.05.2002r. z późn. zm.) rozwiązanie umowy może nastąpić ze skutkiem natychmiastowym.
 
   Reasumując z dniem wejścia w życie projektu ustawyPlatformy Obywatelskiej o ogrodach działkowych likwidacji ulegnie68% powierzchni rodzinnych ogrodów działkowych i 70% działek rodzinnych
   
                                                                        Prezes Zarządu OZ PZD
                                                                               we Wrocławiu
Kategorie: