30.11.2021


 
Gdy za oknem coraz szybciej robi się ciemno, a w powietrzu towarzyszy wszędobylski smog, warto wprowadzić gatunki roślin, które z jednej strony ożywią nasze wnętrza zielenią, a z drugiej będą swoistymi oczyszczaczami powietrza.

30.11.2021


 
Gdy za oknem coraz szybciej robi się ciemno, a w powietrzu towarzyszy wszędobylski smog, warto wprowadzić gatunki roślin, które z jednej strony ożywią nasze wnętrza zielenią, a z drugiej będą swoistymi oczyszczaczami powietrza.
Paprocie– rośliny, które świetnie nadają się do każdego wnętrza, nawet do łazienki.   W zależności od gatunku, czy odmiany są roślinami, które oczyszczają powietrze i łagodzą promieniowanie z urządzeń elektrycznych. Należy pamiętać, że paproć powinniśmy postawić w miejscu raczej zacienionym, osłoniętym od przeciągów oraz w odpowiedniej odległości od źródeł ciepła- kaloryfer. Podłoże z dużą zawartością próchnicy powinno być stale wilgotne. Paprocie lubią zraszanie wodą. Najpopularniejsze gatunki paproci to: Platycerium, Nefrolepis, czy Asplenium.
Zielistka Sternberga– roślina przez niejednego z pewnością kojarzona ze szkolnymi korytarzami, która ma niewielkie wymagania, więc tak naprawdę każdy z nas poradzi sobie z jej uprawą i pielęgnacją. Korzyści z posiadania zielistki to: zwiększenie ilości tlenu, a jednocześnie usunięcie szkodliwych substancji oraz bakterii chorobotwórczych. Właściwości zdrowotne zielistki wynikają z wytwarzania przez nią substancji zwanej fitoncydami, które to z kolei mają działanie antybakteryjne i grzybobójcze. Dlatego też, zielistka to propozycja również dla alergików. Stanowisko dla tej rośliny może być jasne, ale i półcieniste. Należy pamiętać, że ze względu na delikatne liście, które szybko ulegają poparzeniu zielistka nie może być narażona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Najlepszym podłożem dla zielistki jest podłoże uniwersalne, o utrzymanej stałej wilgotności. Postarajmy się nie zalać, ani nie przesuszyć zielistki, gdyż możemy w ten sposób przyczynić się do jej osłabienia. Zielistkę możemy rozmnażać poprzez podział rośliny lub poprzez rozmnóżki, które rozwijają się na końcach pędów kwiatostanowych.
Skrzydłokwiat– kwiat o stosunkowo dużych rozłożystych liściach i białych kwiatostanach. Lubi podobnie jak paproć wilgotne powietrze więc nie zaszkodzi mu zraszanie. Najlepsze stanowisko dla tej rośliny to miejsce osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych oraz przeciągów. Skrzydłokwiat ze względu na swoje właściwości oczyszczające świetnie sprawdzi w pokoju biurowym, przy telewizorze, czy w sypialni. Jest odporny na choroby i szkodniki, a jego podłoże powinno być przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym i stale wilgotne.
 
Instruktor ds. Oświaty ogrodniczej
OZ PZD Wrocław
mgr inż. Anna Melska

 

 

Kategorie: