24.10.2014r.
Szanowni Państwo.
Uczestnicy Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Delegatów
Polskiego Związku Działkowców.
24.10.2014r.
Szanowni Państwo.
Uczestnicy Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Delegatów
Polskiego Związku Działkowców.
Oto spotkaliśmy się dzisiaj tu, na tej sali, żeby wypełnić naszą historyczną rolę wynikającą z postanowień ustawy o ROD z dnia 13 grudnia 2013 r. Zgodnie z art. 65 tej ustawy wyznaczono nam termin 18 miesięcy na przygotowanie i uchwalenie statutu odpowiadającego wymogom wspomnianej ustawy, jak również ustawy z dnia 7.04.1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach. Nasza związkowa i ogólnokrajowa determinacja, związana z ubiegłoroczną, trudną i zakończoną sukcesem walką o przyjęcie przez polski parlament satysfakcjonujących nas uwarunkowań ustawowych, przełożyła się na skrócenie wyznaczonego nam terminu. Minęło dziesięć miesięcy i oto mamy przed sobą projekt statutu będący owocem wysiłku naszych prawników oraz działkowców z całego kraju.
Prace nad wspomnianym projektem statutu trwały od początku bieżącego roku. Uczestniczyły w nim wszystkie szczeble naszych struktur, a zgłaszane uwagi, wnioski i propozycje były wielokrotnie konsultowane. Tak było m.in. w Okręgu Wrocławskim, który reprezentuję. Odbyliśmy wiele narad z członkami zarządów i komisji statutowych wszystkich rodzinnych ogrodów działkowych naszego okręgu, a także z członkami organów okręgowych PZD Podsumowanie tych konsultacji miało miejsce na naszej Okręgowej Konferencji Przedzjazdowej w dniu 2 sierpnia br. Wiemy, że w tej sprawie wypowiedziało się też wielu działkowców z całego kraju, którzy do ostatniej chwili przesyłali swoje opinie, wnioski i uwagi. Wszystkie zgłaszane wnioski i propozycje dotyczące projektu statutu były wielokrotnie analizowane przez powołane zespoły prawne, przez Komisję Statutową Krajowej Rady, a także przez najwyższe organy Związku. Uważamy, że w tym zakresie wyczerpano wszystkie możliwości i procedury, aby zatwierdzany dzisiaj statut odpowiadał nie tylko przepisom ustawy o ROD z dnia 13 grudnia 2013 r., ale także i potrzebom Stowarzyszenia PZD.
To, że znacznie wcześniej od ustawowego terminu, bo już po upływie dziesięciu miesięcy, opracowany został projekt nowego statutu na który z niecierpliwością oczekiwali wszyscy członkowie PZD jest naszym zbiorowym sukcesem. Jak najszybsze przyjęcie tego statutu było i jest bardzo ważne, ze względu na potrzebę prawidłowego uregulowania działalności wszystkich organów statutowych PZD Wspólnymi siłami wypracowany został dokument, który jest pierwszym, bardzo ważnym krokiem, na drodze wdrażania w życie ustawy odzwierciedlającej zasadnicze zapisy postanowień obywatelskiego projektu zgłoszonego przez działkowców – ustawy, której uchwalenie uznane zostało za przykład faktycznej realizacji idei demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w naszym państwie. Opracowany projekt statutu ma też być narzędziem służącym wdrażaniu zadań wynikających z treści tej ustawy i przemianom jakie zaistnieją w naszym Związku. W imieniu delegatów z naszego okręgu oraz wszystkich wrocławskich działkowców stwierdzam że omawiany dzisiaj projekt statutu spełnia pokładane w nim oczekiwania i że nie wzbudza on naszych zastrzeżeń.
Powyższe stwierdzenie wyraziłem przed chwilą w imieniu wszystkich wrocławskich działkowców. Mam prawo tak twierdzić, bo jak dotąd żaden rodzinny ogród działkowy z naszego okręgu nie skorzystał z postanowień art. 69 wspomnianej ustawy o ROD z dnia 13 grudnia 2013 r. i nie wyłączył się z Polskiego Związku Działkowców. Do tej pory w naszym okręgu odbytych zostało 212 zebrań działkowców zwołanych zgodnie z mocą ustawy, co stanowi 94,2 % ogólnego stanu ROD obejmującego 225 ogrodów. Pracujemy nad tym, żeby w pozostałych 13 ogrodach zebrania takie odbyły się jak najszybciej i wierzymy że ich wynik będzie identyczny.
Przedstawione liczby, dotyczące zebrań odbytych w naszym okręgu dowodzą, że wrocławscy działkowcy zdecydowanie popierają ustawowe rozwiązania i możliwość dalszej przynależności do Polskiego Związku Działkowców. Sytuację tę można odczytywać także jako ripostę i sprzeciw naszych działkowców wobec działań Rzecznika Praw Obywatelskich tj. pani prof. Ireny Lipowicz, która zamiast być orędownikiem ich praw usiłuje stać się rzecznikiem radykalnych przemian i chaosu organizacyjnego w tym likwidacji terenów ogrodów oraz majątku związkowego wypracowanego przez działkowców. Dążąc do likwidacji Stowarzyszenia PZD sprzyja ona tym samym przeznaczaniu terenów ogrodów na cele komercyjne, czego oczekują liczni inwestorzy i deweloperzy, gdyż likwidacja PZD będzie równoznaczna z likwidacją tytułów prawnych Związku do terenów ROD Jest to bardzo istotne, gdyż zgodnie z nową ustawą o ROD ten tytuł prawny przechodzi na to stowarzyszenie, które powstanie z mocy tej ustawy i przejmie w zarządzanie właściwy ROD. Rozumowanie pani profesor godzi w możliwość zaistnienia takich sytuacji. Należy przy tym także podkreślić, że pani Rzecznik Praw Obywatelskich w ogóle nie bierze pod uwagę tego, że Trybunał Konstytucyjny RP w swoim pamiętnym wyroku z dnia 11 lipca 2012 r. nie sugerował likwidacji Polskiego Związku Działkowców. Uważamy, że zarzuty pani profesor formułowane wobec ustawy o ROD z dnia 13 grudnia 2013 r. są całkowicie bezpodstawne. Ponadto, zdumiewa nas fakt, że są to zarzuty urzędnika państwowego ze strony którego powinniśmy spodziewać się obrony naszych praw. Wyrażamy przekonanie, że dzisiejszy Zjazd ustosunkuje się do całej tej sprawy i że w rezultacie tego przyjmie odpowiednie stanowisko odnoszące się do prezentowanych działań Rzecznika Praw Obywatelskich.
Niedługo czekają nas wybory samorządowe. Wybory te powinny być odbiciem oceny działalności poszczególnych ugrupowań i komitetów wyborczych. Dlatego też nasze poparcie w wyborach powinni uzyskać ci kandydaci, którzy działali i działają w obronie interesów oraz praw działkowców. Aktualnie powinno to dotyczyć m.in. tych wszystkich, którzy działać będą na rzecz naszego obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o prawie budowlanym i niektórych innych ustaw zgłoszonego do Sejmu przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „STOP ROZBIÓRKOM ALTAN”. Jak wiemy wspomniany projekt ustawy uzyskał poparcie ponad 700.000 działkowców. Ważnym więc jest żeby projekt tej ustawy został jak najszybciej rozpatrzony i uchwalony przez Sejm bez oczekiwania na terminy formalne. W imieniu działkowców Okręgu Wrocławskiego apelujemy do Marszałka Sejmu, do posłów i senatorów oraz do wszystkich kół i klubów parlamentarnych o takie właśnie podejście do tego projektu ustawy, o jego pełne poparcie i o nie przedstawianie temu projektowi innych własnych pomysłów, takich jak to zamierza zrobić Klub Parlamentarny PO. Zamiar alternatywnego pomysłu ustawowego Klubu Parlamentarnego PO zdumiewa i szokuje. Dlaczego ma dojść do tego dopiero teraz skoro już od szeregu miesięcy było wiadomo, że nasz projekt jest opracowywany? Jakie rozwiązania będzie zwierać ten projekt PO? A może znowu chodzi o zasianie zamętu lub o podrzucenie przedwyborczej „przysłowiowej” kiełbasy? Z pewnością i tym razem nie damy się omamić, ani oszukać i będziemy walczyć o właściwe przeprowadzenie procesu legislacyjnego naszego projektu ustawy. Wierzymy, że nasze odczucia także znajdą odpowiednie odbicie w dokumentach końcowych obecnego Zjazdu.
Dzisiejszy Zjazd jest niewątpliwie historycznym wydarzeniem. Jest także ważnym etapem naszej organizacyjnej transformacji. Jego głównym celem jest przyjęcie nowego statutu i tym samym otwarcie drogi dalszego rozwoju ogrodnictwa działkowego w Polsce. I ten cel właśnie się spełnia. Jestem dumny, że mogę uczestniczyć w tym Zjeździe i że mogę być orędownikiem jego szczytnego przesłania. Dlatego też w imieniu delegatów Okręgu Wrocławskiego wnoszę o uchwalenie przez Zjazd przedstawionego projektu statutu.
Jerzy Karpiński
Wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD
we Wrocławiu
Warszawa, dnia 23 października 2014 r.