ROD „Dolinka”
We Wrocławiu
 
L.dz. 1/10/2023



 

ROD „Dolinka”
We Wrocławiu
 
L.dz. 1/10/2023



Wrocław, dnia 17.10.2023



 
                                       Sz. P.
                                       Waldemar Buda

                                                                               Minister Rozwoju i Technologii

 
 
Stanowisko Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Dolinka” we Wrocławiu w sprawie zmian wprowadzonych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 7 lipca 2023 roku oraz projektu rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii dotyczącego tzw. stref planistycznych.
Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Dolinka” we Wrocławiu na posiedzeniu 14 października 2023 roku szczegółowo zapoznał się z korespondencją Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców dotyczącą zmian wprowadzonych do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przez jej nowelizację. Rodzinny Ogród Działkowy „Dolinka”, podobnie jak ogrody we Wrocławiu jest bardzo zaniepokojony zapisami ujętymi w projekcie rozporządzenia do wspomnianej ustawy, który umiejscawia rodzinne ogrody działkowe jedynie w dwóch z trzynastu stref planistycznych, tj. w: „strefie wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową jednorodzinną” i „strefie zieleni i rekreacji".
Ogrody działkowe we Wrocławiu mają zróżnicowane położenie, np. w sąsiedztwie dużych osiedli i zabudowy wielorodzinnej, w strefie produkcyjnej lub usługowej, przy torach kolejowych, przy trasie szybkiego ruchu. Nie ma więc wątpliwości, że zapisy ujęte w obecnym kształcie projektu rozporządzenia zagrażają istnieniu wielu wrocławskich ogrodów. Jeśli rozporządzenie nie uwzględni zieleni działkowej jako funkcji dodatkowej we wszystkich 13 strefach planistycznych, tereny rodzinnych ogrodów działkowych będą pominięte tak w ogólnym jaki i w miejscowych planach przestrzennego zagospodarowania, ponieważ byłoby to niezgodne z rozporządzeniem Ministerstwa. Można się spodziewać, że w dalszej perspektywie czasowej, brak ujęcia wielu wrocławskich rodzinnych ogrodów działkowych w planie przestrzennym gminy Wrocław będzie stanowił podstawę do ich likwidacji.
Rodzinne ogrody działkowe we Wrocławiu wraz z parkami, skwerami, zieleńcami, zielenią osiedlową i przyuliczną, a także z terenami cmentarnymi należą do systemu przyrodniczego miasta, stanowiąc obszarową formę pełniąc nie tylko funkcję wypoczynkową. Zapewniając mieszkańcom lokalne współistnienie sprzyjają one integracji społecznej, kształtowaniu poczucia wspólnoty, identyfikację i utożsamianiu się z miejscem zamieszkania, przywiązaniu do wspólnej przestrzeni i troski o nią. Ich istnienie jest ważne dla budowania świadomości ekologicznej i zależności między środowiskiem przyrodniczym, a zurbanizowanym. Rodzinna działka ogrodowa zazwyczaj przechodzi z pokolenia na pokolenie zaspokajając związane z wypoczynkiem i drobnymi formami rekreacji. Dla wielu starszych działkowców jest ona sensem życia i warunkiem zachowania zdrowia i sprawności. Pełni ona także ważną funkcję użytkową wspierając w trudnych czasach budżety domowe poprzez własne uprawy warzyw i owoców.
                  Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego uważa, że skutki wprowadzenia rozporządzeniem niesprecyzowanych zapisów ustawy w zakresie rozstrzygnięć dotyczących przeznaczenia terenów w planach miejscowych mogą mieć fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa prawnego działkowców i przyszłości wielu wrocławskich ogrodów. Stoimy na stanowisku, że koniecznym rozwiązaniem jest, aby rozporządzenie uwzględniało zieleń działkową jako funkcję dodatkową przestrzeni miejskiej Wrocławia, zatem dopuszczało tereny ogrodów działkowych jako profil funkcjonalny dodatkowy w przypadku jak największej ilości stref planistycznych.
            Zarząd ROD „Dolinka” we Wrocławiu w imieniu własnych działkowców, ale w imieniu wszystkich działkowców naszego miasta zwraca się do Pana Ministra w sprawie wprowadzenia w przygotowywanym rozporządzeniu wyraźnego zapisu dającego gwarancję istniejącym rodzinnym ogrodom działkowym, ich ujęcie w miejscowych planach zagospodarowania już na etapie  opracowywania planów ogólnych. Postanowienia planów ogólnych będą w sposób zasadniczy warunkowały zapisy planów miejscowych we wszystkich gminach w Polsce. Sprawa zatem planu ogólnego gminy Wrocław będzie miałą bardzo istotne znaczenie dla ogrodu „Dolinka” i wszystkich ogrodów miasta.
Mamy wielką nadzieję, że nasze stanowisko spotka się ze zrozumieniem Pana Ministra a przedstawione w imieniu społeczności działkowców postulaty znajdą swoje odzwierciedlenie w rozporządzeniu, co uchroni rodzinne ogrody działkowe we Wrocławiu i w Polsce przed ich likwidacją.



 
         Sekretarz Zarządu ROD                                            Prezes Zarządu ROD
         Sylwia Toczek-Werner                                                Magdalena Zybura

 

 

Kategorie: aktualności