08.06.2015

 

08.06.2015

 

 
Szanowni delegaci!
Drodzy goście !
       Upłynęła kolejna kadencja władz okręgowych Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu. Odbywamy dzisiaj już VIII Okręgowy Zjazd, który podsumuje dotychczasową działalność, nakreśli kierunki działalności i przyjmie program na IX kadencję oraz dokona wyboru nowych władz, które ten program będą realizować.
       Jaka była ta upływająca kadencja. Z pewnością była to kadencja przełomu w historii ogrodnictwa działkowego. Przypomnieć należy, że w 2011 i w I połowie 2012r. a więc na samym początku walczyliśmy wraz z całym Związkiem w obronie poprzedniej ustawy z dnia 8 lipca 2005r. ustawy, która była bezlitośnie atakowana przez różne władze, przez przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych, których nie będą tu wymieniał przez przedstawicieli władz dużych miast, w tym władz Wrocławia, w końcu przez I Prezesa Sądu Najwyższego. Należy przypomnieć, że w tym okresie uczestniczyliśmy w II Kongresie Polskiego Związku Działkowców, który w tych krytycznych chwilach odniósł się do tych zagrożeń. Przyjęliśmy w tych sprawach wiele stanowisk i wystąpień do najwyższych władz państwa Polskiego.
       Te nasze wysiłki, wasze wysiłki drodzy delegaci zostały przez władze zlekceważone. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wobec naszej ustawy był zaskakujący. Sędziowie Trybunału praktycznie unieważnili nam niemal całą ustawę, najważniejsze przepisy. Dano nam, a właściwie Sejmowi półtora roku na uchwalenie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Były obietnice, niektórych polityków, że nam pomogą. Pomocy tej jednak nie doczekaliśmy się. Sami musieliśmy ratować polskie ogrodnictwo działkowe. Po pierwszym szoku, wraz z całym Związkiem wzięliśmy się do pracy. To dzięki Prezesowi Związku, tu obecnemu Panu Eugeniuszowi Kondrackiemu, dzięki jego decyzji, haryźmie, inspiracji Polski Związek Działkowców szybko przystąpił do tworzenia obywatelskiego nowego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. W tym okresie walczyliśmy z innymi projektami w tym autoryzowanym przez posła Stanisława Huskowskiego, który zakładał likwidację Związku, nacjonalizację majątku i pełne podporządkowanie gminom. To byłby koniec ogrodów szczególnie w dużych miastach. Działkowcy dali odpór temu projektowi a jednocześnie pod obywatelskim projektem zebrali blisko 70 tysięcy podpisów tylko w naszym okręgu i ponad 925 tysięcy w całym kraju i to w bardzo trudnym zimowym okresie na przełomie 2012 i 2013 roku. Jeszcze nigdy w historii naszego Państwa obywatelski projekt ustawy nie zebrał tyle podpisów. Przez blisko rok toczyliśmy wraz z całym Związkiem pod kierunkiem Prezesa Kondrackiego walkę o uchwalenie naszej ustawy. Była to walka bardzo trudna, pełna dramatycznych zwrotów, decyzji. Musieliśmy wyjść na ulice Wrocławia by zamanifestować naszą wolę uchwalenia ustawy. Wraz z 15 tysiącami działkowców z całego kraju szliśmy ulicami Warszawy pod Sejm i Kancelarię Premiera.
       Dzięki naszej determinacji, woli walki, po długich ciągnących się godzinami posiedzeniach podkomisji sejmowej, komisji samorządu terytorialnego i komisji infrastruktury Sejm RP w dniu 13 grudnia 2013r. w tym pamiętnym dla historii Polski dniu uchwalił nową ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych, naszą obywatelska ustawę. Zwyciężyliśmy dzięki naszej solidarności, dzięki waszej jedności, dzięki mądrym decyzjom władz Związku a w szczególności Prezesa Kondrackiego. Dzisiaj na tym Zjeździe wobec przedstawicieli wszystkich ogrodów okręgu wrocławskiego pragnę złożyć podziękowanie Panu Prezesowi. Ale także pragnę złożyć podziekowanie Wam, podziękowanie wszystkim działkowcom, zarządom ogrodów, komisjom statutowym, za tę jedność, za jedność, która okazała się siłą zdolną do osiągnięcia rzeczy najważniejszych, która doprowadziła do tak ogromnego sukcesu. Ustawa została niezwłocznie podpisana przez Prezydenta i w dniu 18 stycznia 2014r. weszła w życie.
       To wszystko o czym mówię zostało zawarte w Sprawozdaniu. Teraz przyszedł czas na realizację ustawy. W ogrodach działkowych w 2014r zarządy zgodnie z zapisami ustawy zwołały zebrania wszystkich działkowców, którzy mieli za zadanie wybrać stowarzyszenie ogrodowe, które będzie prowadzić ich ogród. I działkowcy wybrali, na 118 zebraniach podjęli niemal jednogłośnie uchwałę o wyborze Polskiego Związku Działkowców a na pozostałych 107 zebraniach gdzie nie uzyskano quorum w II terminie, też opowiadali się w zdecydowanej większości za Związkiem. Wszystkie ogrody pozostały w Związku. I znów zwyciężyła solidarność i jedność oraz ogromne poczucie odpowiedzialności. Osobiście myślę, że ten sukces jest wynikiem także dobrej, otwartej współpracy i udzielonej pomocy ogrodom przez Okręgowy Zarząd Związku. Jeżeli tak, to bardzo dziękuję za to uznanie. Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych pomimo, że niemal cały Sejm RP głosował za jej przyjęciem została niestety natychmiast zaatakowana, najpierw przez Związek Miast Polskich a po wycofaniu się Związku Miast przez Rzecznika Praw Obywatelskich i co jest zaskakujące znów przez Sąd Najwyższy.
       Zarówno Rzecznik jak i I Prezes Sądu Najwyższego są niezadowoleni z faktu, że aż 95% ogrodów w kraju wybrało Polski Związek Działkowców. Zapewne liczyli, że Związek pójdzie w rozsypkę, że nastąpi rozbicie, że wśród działkowców nastąpi podział. Niestety nic takiego nie nastąpiło. Związek jest silny i nadal skuteczny i tą skuteczność wykazał poprzez zgłoszenie kolejnej inicjatywy obywatelskiej i uchwalenie przez Sejm RP w dniu 20 marca 2015r. ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane, która obroniła altany działkowe. Działkowcy okręgu wrocławskiego i Okręgowy Zarząd też mają swój wkład w uchwaleniu tej ustawy. Działkowcy złożyli ponad 48 tysięcy podpisów, a zebrały je zarządy naszych ogrodów. W skali kraju w obronie altan zebrano ponad 700 tysięcy podpisów.
       Pomimo sukcesów musimy nadal walczyć tym razem broniąc nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Rzecznik Praw Obywatelskich nie zrezygnował ze swojej negatywnej wobec ustawy opinii a I Prezes Sadu twierdzi, że ustawa o ogrodach działkowych nie oddaje ducha Wyroku Trybunału Konstytucyjnego i ponownie grozi skierowanie jej do trybunału.
       Należy mieć nadzieje, w co głęboko wierzę, że obronimy ustawę. W jej obronę musimy zaangażować się wszyscy, wszystkie zarządy i działkowcy. Ustawa jest naszą ostoją, gwarantem istnienia naszych praw i ogrodów. A na nasze tereny tu w dużych miastach czekają inwestorzy komercyjni i deweloperzy.
       Kadencja 2011-2015 była zatem okresem walki i zwycięstwa ale była to również kadencja wytężonej pracy statutowej. Realizując przepisy nowej ustawy złożyliśmy do władz Wrocławia i starosty oleśnickiego 44 wnioski o wydanie decyzji potwierdzających prawo użytkowania gruntów przez Polski Związek Działkowców. Dzisiaj chciałem poinformować, że trzy dni temu otrzymaliśmy dwie pozytywne decyzje starosty oleśnickiego, który przekazał nieodpłatnie Związkowi 5,86 ha gruntów ogrodu „Relaks”.  Czekamy teraz na pierwsze decyzje Prezydenta Wrocławia, oczekują na nie działkowcy i zarządy 43 ogrodów.
       VIII kadencja charakteryzowała się także ogromnym, technicznym rozwojem ogrodów. Zrealizowano 322 zadania inwestycyjne i remontowe o wartości 6 milionów 787 tysięcy złotych. Udzieliliśmy pomocy finansowej w postaci dotacji z Funduszu Rozwoju 114 ogrodom w wysokości 2 miliony 650 tysięcy złotych. Budowa, rozbudowa i dalsza modernizacja infrastruktury ogrodowej będzie dalej prowadzona już w nowej IX kadencji w latach 2015-2019.
       Pragniemy by razem z rozwojem technicznym ogrodów wraz z rozbudową i modernizacją infrastruktury nasze ogrody służyły nie tylko rodzinom działkowców ale całej społeczności lokalnej, by współpracowały z władzami samorządowymi miast i gmin. Pragniemy by nasze ogrody, bajkowe ogrody, były odwiedzane przez szeroką społeczność, by były wyposażone w dodatkową infrastrukturę w postaci terenów rekreacyjnych, urządzeń wypoczynkowych, aleji spacerowych, oświetlone, wyposażone w bezpieczne place zabaw, by mieszkańcy miast mogli podziwiać zarówno piękno ogrodów jak i ludzka pracę. Liczymy na pomoc samorządów terytorialnych ale i na aktywność naszych zarządów. Należy podjąć starania w celu uzyskania wsparcia z funduszy unijnych. To będzie zadanie do zrealizowania także w nowej kadencji.
       Fachowość i wiedza działkowców zdobywana jest również na licznych szkoleniach. Ta kadencja charakteryzowała się niespotykana dotąd aktywnością wspieraną przez zarządy ogrodów, które przywykły już do kierowania nowych działkowców na szkolenia organizowane przez Okręgowy Zarząd. Ta kadencja była w tym względzie rekordowa. Szkolenia ukończyło 5700 nowych działkowców. Nasza sala konferencyjna jest wypełniona po brzegi a działkowcy okupowali nawet korytarz. Na każdym szkoleniu było ponad 100 osób, dlatego też w tym roku 2015 zaplanowaliśmy i realizujemy 15 szkoleń oraz szkolenia w każdym powiatowym mieście. Ten program będziemy realizować w całej IX kadencji. Ponownie rozwijać będziemy służbę instruktorską, która nieco zmniejszyła się ale i tak liczy ponad 500 osób. Korzystamy z doskonałej kadry Uniwersytetu Przyrodniczego, wypróbowanych pracowników naukowych instytutów sadownictwa, gleboznawstwa, nawożenia, pielęgnacji roślin, itp.
       Broniąc ogrodów działkowych przed pazernością władz Wrocławia, sprzyjaliśmy jednocześnie jego rozwojowi by nikt nam nie zarzucił, ze blokujemy inwestycje o charakterze publicznym, komunikacyjnym. Pod budowę wałów Kozanowskich oraz przebudowę ulic, budowę nowych tras komunikacyjnych zlikwidowano 6,40 ha gruntów 9 ogrodów. W bieżącym roku kończą się procesy likwidacyjne ze specustawy drogowej części 10 ogrodów. A likwidację pod nowe drogi , trasę S-5 i pod wały przeciwpowodziowe rzeki Widawa objęty jest obszar ponad 11 i pół hektara gruntów ROD. Zapowiedziane są przygotowania pod koniec IX kadencji do likwidacji części 12 ogrodów pod północne odcinki obwodnicy śródmiejskiej, pod wschodnia obwodnicę Wrocławia i przebudowę ulicy Długiej i Starogroblowej. Zatem IX kadencja będzie bardzo pracowita w tym zakresie, a my będziemy ściśle pilnować by wszelkie przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych były przestrzegane.
       W minionej kadencji prowadziliśmy także szeroka działalność konkursową a nasze ogrody zdobywały zaszczytne tytuły laureatów konkursów krajowych, Przodujący ROD, Wzorowa Działka, Na przyjazny Dom Działkowca i w Konkursie Kronik Ogrodowych. Działalność tę będziemy prowadzić i upowszechniać w IX kadencji a laureatów i wyróżnionych ogrodów i działkowców będziemy przedstawiać w mediach, szerokiemu ogółowi społeczeństwa, popularyzując najlepsze wzorce ogrodnictwa działkowego.
       Przedstawiłem w skrócie najważniejsze zadania i cele nowej kadencji, ale by je skutecznie zrealizować musimy obecnie przyłączyć się do walki o zarejestrowanie naszego Statutu uchwalonego w dniu 23 października 2014r. na XI Nadzwyczajnym Zjeździe Związku. Musimy o niego walczyć, gdyż jest dobry, nam odpowiada, jest zgodny z nowa ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, rozszerza kompetencje zarządów ogrodów, zapewnia finansowanie działalności organów statutowych, usprawnia obrót działkami w oparciu o uregulowania ustawowe.
       Ale Statut, dobry Statut stał się przedmiotem ataku organu nadzoru – Prezydenta Warszawy, który wpływa na rozstrzygnięcia Sądu poprzez wnoszenie kolejnych zastrzeżeń – a prawdziwym celem jest zdezorganizowanie Związku , przejecie kontroli nad Związkiem, po to by bez przeszkód dobrać się do gruntów warszawskich ogrodów i do gruntów w dużych miastach. Przy atakach ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich i zastrzeżeniach Sądu Najwyższego widzimy, że jest to szersza akcja skierowana przeciwko Związkowi.
       Dzisiaj musimy dać skuteczny odpór na ten zamaskowany atak, musimy wyrazić na Zjeździe zdecydowany sprzeciw, ale jednocześnie musimy być gotowi na różne rozwiązania . Pamiętajmy, że okres uchwalenia Statutu upływa z dniem 18 lipca bieżącego roku. Należy wierzyć, że wyjdziemy z tej potyczki zwycięsko. Ale musimy być znów jednością, bo nasza siła tkwi w jedności.
       Na zakończenie pragnę wszystkim zarządom złożyć serdeczne podziękowanie za trud, za prace, za działalność, za zaufanie jakim darzycie Polski Związek Działkowców. Dziękuje za wsparcie Okręgowego Zarządu, za udzieloną pomoc. Dziękuje za uznanie dla mnie jako dotychczasowego Prezesa Okręgowego Zarządu.
       Dzisiaj wybierzecie nowy Okręgowy Zarząd i nowa Okręgowa Komisje Rewizyjną. Chciałbym by był to trafny wybór. Głęboko wierzę, że tak będzie.
 
Dziękuje.

                                   

                                                                     Prezes OZ PZD we Wrocławiu

                                                                         mgr Janusz Moszkowski

 
 
 
 
 

 

 

Kategorie: